English

Stomatologia tregon disa nga sëmundjet që shkakton moslarja e dhëmbëve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Moslarja e dhëmbëve mund të shkaktojë disa sëmundje të zemrës.

- Advertisement -

Kështu u shpreh stomatologia Alba Myrto në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania.

Myrti nënvizoi se sëmundjet që kanë të bëjnë me traktet tretës janë mjaft të dukshme në gojë

“Goja është porta hyrëse e çfarëdolloj miktobi apo bakteri që gjendet në organizmin tonë. Shumë baktere që qëndrojnë në gojë japin edhe dëmtime të zemrës po ashtu. Bakteret që gjenden në xhepat gingivar japin edhe endokarditin e zemrës dhe sëmundje të tjera. Sëmundjet që kanë të bëjnë me traktet tretës janë mjaft të dukshme në gojë, aftet. “, theksoi ajo.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×