English

Studimi zbulon 8 zakone që ju zgjasin jetën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një studim i fundit amerikan ku janë anketuar rreth 720 mijë persona nga mosha 40-99 vjeç tregon se janë të paktën 8 zakone jetese që ju zgjasin jetën deri në 24 vjet.

- Advertisement -

Një stil jete i shëndetshëm në moshën e mesme mund të zgjasë jetën tuaj me dekada. Këto zakone përfshijnë  mos pirjen e duhanit, të pasurit një dietë të mirë, gjumin e mirë dhe menaxhimin e stresit. Përfshihet gjithashtu të qenit fizikisht aktiv, të pasurit marrëdhënie pozitive shoqërore me njerëzit e tjerë, të mos pini rregullisht alkool dhe të shmangni varësinë nga drogat opioid.

Gratë me të tetë këto zakone në moshën 40-vjeçare mund të jetojnë mesatarisht 21 vjet më shumë se gratë pa asnjë nga këto zakone, zbuloi një studim. Burrat e moshës 40-vjeçare me të tetë zakonet mund të jetojnë mesatarisht 24 vjet më gjatë se ata me zero nga këto zakone.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?