abort

BE kundër SHBA për abortin, miraton rezolutën për të drejtat e grave

Parlamenti Evropian ka aprovuar një rezolutë që dënon ashpër përkeqësimin e shëndetit seksual dhe atij riprodhues në Shtetet e Bashkuara dhe...

Përçarje për ligjin e abortit, disa shtete amerikane e ndalojnë

Vendimi i Gjykatës së Lartë amerikane  për të hequr të drejtën e abortit  po shkakton përçarje në shtetet amerikane. Misuri për shembull...

Gazetarja pro abortit: S’mund të prindërojë një 15-vjeçare

Gazetarja Erjona Rusi është shprehur pro abortit, pasi sipas saj, ka raste ku vajza të mitura ku gabojnë dhe nuk mund...

Do të shtojmë të drejtat për abort në kushtetutë, thotë kryeministrja franceze

Kryeministrja franceze Elisabeth Borne tha të shtunën se po mbështet një projekt-ligj parlamentar për të shtuar të drejtat e abortit në...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së...

Gjykata e lartë pritet të shpallë të paligjshëm abortin, protesta në SHBA

Protestat kanë shpërthyer në shumë shtete amerikane, pasi Gjykata e Lartë mund të shpallë të paligjshëm të drejtën për abort. Një draft...