elizabeth

6426 diamantë/ Kjo është monedha më e shtrenjtë në botë. I kushtohet Mbretëreshës

E bërë me pothuajse 4 kg ar dhe më shumë se 6,426 diamante, një monedhë e re është zbuluar për nder...

Aeroporti në qytetin në bregun e Kanalit Francez do të mbajë emrin e Elizabeth II

Pas marrjes së miratimit nga mbreti britanik Charles III sot, aeroporti pranë qytetit Touk në veri të Francës, një vendpushim i...

Ekspozita e veçantë për mbretëreshën Elizabeth dhe qentë e saj

Mbretëresha Elisabeth në Britani të Madhe, edhe pse është ndarë nga jeta vijon të tërheqë vëmendjen. Një ekspozitë kushtuar raportit të monarkes...

Zbulohet shkaku i vdekjes së mbretëreshës Elizabeth II

Shkaku i vdekjes së mbretëreshës Elizabeth II ishte pleqëria, sipas certifikatës së saj të vdekjes. Elizabeth II vdiq në orë 15:10 në...

Kush është zonjusha që mund të ishte bërë Mbretëresha e Anglisë?

Kush ishte Lady Arbella Stuart - kushërira e Mbretëreshës Elizabeth I - që mund të ishte bërë Mbretëreshë e Anglisë? Fushata për...

Britanisë i kërkohet të kthejë diamantin 500-karatësh të Yllit të Madh të Afrikës

Në Afrikën e Jugut jaën shtuar thirrjet për familjen mbretërore të Britanisë së Madhe që të kthejë diamantin më të madh...

Sa është pasuria e familjes mbretërore britanike, ‘marka’ që konkurron Google

Kur Mbretëresha Elizabeth II ndërroi jetë më 8 shtator në pasurinë e saj Balmoral në Skoci, të gjithë e dinin tashmë...

Nga Churchill te Truss, kush janë 15 kryeministrat që kaloi Elizabeth II në 70 vjet

Megjithëse nuk ka një kushtetutë klasike të shkruar, Britania e Madhe është një monarki parlamentare me rregulla shumë strikte. Sipas njërit prej...

Funerali i Mbretëreshës Elizabeth II mbahet më 19 shtator

Funerali i Mbretëreshës Elizabeth II do të mbahet të hënën më 19 shtator në Westminster Abbey në Londër, ka konfirmuar Buckingham...

Indianët kërkojnë t’u kthehet ‘Kohinoor’, diamanti më i madh i kurorës së Elizabeth

Menjëherë pasi mbretëresha Elizabeth II vdiq më 8 shtator, fjala "Kohinoor" filloi të përhapet në Twitterin indian. Ishte një referencë për një...

A do ketë mbreti të njëjtin admirim si Mbretëresha Elizabeth?

Anëtari i Partisë Konservatore, Jasin Lugjaj, është shprehur se mbreti Charles III është lënë amanet nga mbretëresha Elizabeth që ndaj tij...

Mbretëresha që nuk ishte e destinuar të sundonte, por kurorëzoi 15 kryeministra

Mbretëresha Elizabeth II ndërroi jetë në moshën 96-vjeçare dhe hyri në histori si monarkja më jetëgjatë britanike, por jo vetëm kaq,...

Çfarë ndodh menjëherë pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II?

Mbretëresha Elizabeth II ka shërbyer si monarke në fuqi e Mbretërisë së Bashkuar për 70 vjet. Pas vdekjes së saj, sigurisht është...

‘Mirupafshim mbretëreshë’, Rama për ndarjen nga jeta të Elizabeth II

Kyeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me ndarjen nga jeta të Mbretëreshës Elizabeth II. "Mirupafshim Mbretëreshë", shkruan kreu i qeverisë në...

Mbretëresha Elizabeth në Has, Morina: Mbi 80% e hasjanëve mbijetojnë falë Anglisë

Në sheshin e qytetit të Hasit do të vendoset një monument i Mbretëreshës Elisabeth të Anglisë. Një vendim i tillë po ndërmerret në...

Mbretëresha e Anglisë me COVID

Mbretëresha e Anglisë, Elizabeth është infektuar me COVID-19, njoftoi pallati mbretëror. Buckingham Palace tha se mbretëresha ka shfaqur simptoma të lehta të...