emigrantet

Marrëveshja për emigrantët| Rama për Rai News: Nuk e kemi bërë për të hyrë në BE

Kryeministri Rama ka folur për mediat italiane rreth marrëeveshjes së firmosur dy ditë më parë për emigrantët e paligjshëm. Kreu i qeverisë shqiptare deklaron...

AI: Marrëveshja për emigrantët në Shqipëri e paligjshme dhe e pazbatueshme

Organizata ndërkombëtare për të drejtat e njeriut Amnesty International thotë se: “Individët e shpëtuar nga autoritetet italiane në det, përfshirë ata që...

Marrëveshja/ Gazetarja: Si dështoi Meloni me emigrantët, i devijoi në Shëngjin

Gazetarja Alba Kepi është shprehur se marrëveshja e Shqipërisë me Italinë për strehimin e emigrantëve të huaj në Shëngjin, nuk është...

Marrëveshja me Italinë për emigrantët, Basha: Të bëhet transparencë

Gjatë një vizite tek "Filipi Company" në Sanxhak, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, u pyet për marrëveshjen që kryeministri Rama...

Opozita italiane kritika Melonit për marrëveshjen: Një guantanamo në Shqipëri

Në Itali marrëveshje me qeverinë shqiptare për krijimin e kampeve të refugjatëve ka ndarë opinionin publik dhe politikën. Një pjesë e...

Marrëveshja për emigrantët me Italinë, BBC: Ku do të ngrihen strehimet

Një ditë pas firmosjes së marrëveshjes mës Shqipërisë dhe Italisë, për ngritjen në vendin tonë të dy qendrave të emigrantëve, ku...

Emigrantët drejt Shëngjinit, gazetarja jep detaje: Ja ku do të vendosen

Kryeministrja e Italisë Giorgia Meloni njoftoi një ditë më parë nënshkrimin e një marrëveshjeje mes Italisë dhe Shqipërisë për ngritjen e...

Marrëveshja me Italinë për emigrantët, PD kërkon interpelancë urgjente me Ramën

Partia Demokratike ka kërkuar interpelancë urgjente me kryeministrin Edi Rama lidhur me marrëveshjen e firmosur me kryeministren italiane ku Shqipëria bëhet...

Qendër pritjeje për emigrantët në Shëngjin, Meloni: Do kontribuojmë financiarisht

Kryeministri Edi Rama po zhvillon këtë të hënën një vizitë pune, në Itali, ku u prit nga kryeministrja Giorgia Meloni. Në një...

Rama të premten në Britaninë e Madhe, në fokus emigrantët

Kryeministri Edi Rama do të udhëtojë të premten drejt Britanisë së Madhe për një vizitë zyrtare. Rama pritet të takohet me...

BE arrin paktin për emigrantët, vendet anëtare pranojnë rregullat e reja

Vendet e BE-së kanë arritur një marrëveshje paraprake që i hap rrugë vendosjes së rregullave të përbashkëta për të menaxhuar fluksin...

Polonia: Do vendosim masa kontrolli për emigrantët në kufi me Sllovakinë

Polonia do të vendosë masa kontrolli për automjetet që kalojnë kufirin nga Sllovakia, tha kryeministri i vendit të hënën, në përpjekje...

BE në dilemë për frenimin e emigrantëve, ministri i Brendshëm francez vizitë në Romë

Ministri i Brendshëm francez Gerald Darmanin mbërriti në Romë mbrëmjen e së hënës për të diskutuar krizën e fundit të emigracionit...

Emigrantët dërguan 444 mln euro, fluks i madh nga Gjermania e Anglia

Shuma e parave që emigrantët sjellin te të afërmit e tyre në Shqipëri është rritur këtë vit. Sipas Bankës Qendrore, në...

Emigrantët kërkojnë të votojnë, prezantohet drafti me ndryshimet në Kodin Zgjedhor

Kur na ndajnë më shumë se 1 vit e gjysmë nga zgjedhjet e ardhshme parlamentare, Diaspora për Shqipërinë e Lirë kërkon...

Mbi 70 të vdekur nga zjarri në një qendër strehimi për emigrantët në Johanesburg

Të paktën 73 persona kanë vdekur pasi një zjarr përfshiu një ndërtesë pesë-katëshe në Johanesburg, qyteti më i madh i Afrikës së Jugut. Të...