evropian

Soreca largohet nga Shqipëria, transferohet në Bruksel

Ambasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri, Luigi Soreca nuk do të shërbejë më në Tiranë duke filluar nga 1 prilli. Soreca largohet...

Kurti thotë se po punohet për mbajtjen e zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë

Kosova po punon për një zgjidhje për serbet e Kosovës që duan të votojnë në zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale të 3...

BE planifikon shkëputjen nga gazi rus, Italia në pararojë

Për BE-në ka ardhur koha t’i japë fund varësisë nga gazi rus. Teksa lufta në Ukrainë vazhdon, blloku po përballet me...

Moldavia aplikon për anëtarësim në BE

Presidentja e Moldavisë, Maia Sandu, nënshkroi një kërkesë zyrtare për anëtarësimin e vendit në Bashkimin Evropian, të enjten. Me këtë veprim, Sandu...

Suedia do të dërgojë armë në Ukrainë

Suedia njoftoi të dielen se do të dërgojë pajisje ushtarake dhe ndihma të tjera në Ukrainë. Kryeministrja Magdalena Andersson tha se është...

Rama: Nuk ndërtuam inceneratorë, por impiante të përpunimit të mbetjeve

Ne nuk kemi ndërtuar inceneratorë, por impiante të përpunimit të mbetjeve dhe prodhimit të energjisë. Kështu u shpreh sot kryeministri Rama...

Çfarë u diskutua në takimet për dialogun Kosovë – Serbi?

Të martën në Bruksel u mbajtën takime në kuadër të dialogut Kosovë - Serbi. Diskutimi pati në qendër çështjen e personave të...

Zvicra kërkon përmirësim të marrëdhënieve me BE-në

Presidenti i Zvicrës, Ignazio Cassis, dëshiron të përmirësojë marrëdhëniet me Bashkimin Evropian. “Besoj se Zvicra duhet të afrohet më pranë bllokut evropian”,...

Inflacioni në BE rekord prej 5.1 %

Bashkimi Evropian në janar regjistroi rekordin e inflacionit prej 5.1 për qind. Çdo gjë është më e shtrenjtë se një vit më...

Si po e përballon Evropa pandeminë?

Shtimi i rasteve me COVID-19 në Evropë ka bërë që shumë shtete të shtrëngojnë masat për pandeminë, ndërsa Danimarka është bërë...