ke

Varhelyi: Shqipëria ka shfaqur vendosmëri për të luftuar krimin dhe korrupsionin

Komisioneri Evropian për Zgjerimin, Oliver Varhelyi deklaroi se Shqipëria ka shfaqur vendosmëri për të luftuar krimin dhe korrupsionin. Deklaratën, Varhelyi e dha...

Komisioni Evropian rekomandon statusin e kandidatit për Bosnjën dhe Hercegovinën

Komisioni Evropian ka rekomanduar statusin e kandidatit të Bashkimit Evropian për Bosnjë dhe Hercegovinën. Lajmin e ka bërë të ditur Komisioneri Evropian...

Raporti i KE për Shqipërinë: Korrupsioni mbetet shqetësim serioz

Këtë të mërkurë pritet të publikohet nga Komisioni Evropian projekt raporti për Shqipërinë. Euronews Albania ka siguruar projekt raportin ku nënvizohet korrupsioni,...

KE-ja iu shkruan vendeve të BE-së për liberalizimin e vizave

Komisioni Evropian u ka dërguar vendeve anëtare të Bashkimit Evropian në Këshill një dokument të detajuar teknik ku konfirmon se Kosova...

Pasaportat e arta, KE padit Maltën për skemën që po mendon Shqipëria

Komisioni Europian ka paditur në gjykatë Maltën për skemën e saj të shitjes së pasaportave, edhe pse vendi ishullor e ka...

Berisha thirrje KE-së: Hetoni kullat në Tiranë, Rama është bashkëpronar

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka kërkuar hetim ndërkombëtar nga Komisioni Evropian, në lidhje me kullat që po ndërtohen në...

Komisioni Evropian paralajmëron Shqipërinë për pasaportat e arta

Komisioni Evropian ka paralajmëruar edhe një herë Shqipërinë që të mos prezantojë skemën e saj të pasaportës së artë pasi, sipas...

Të metat e rregullave të KE-së për mbrojtjen e fëmijëve në internet

Bordi Evropian për Mbrojtjen e të Dhënave (EDPB) dhe Mbikëqyrësi Evropian i Mbrojtjes së të Dhënave (EDPS) kanë vlerësuar se rregullat...

KE mund të hartojë raport të ri për pretendimet e Dick Marty

Asambleja e Këshillit të Evropës mund të vendosë që të përgatisë dhe të debatojë raporte për çfarëdo teme që bie në...

Parashikimi i KE: Ekonomia evropiane në situatë të cënueshme

Rritje më e ulët, inflacion më i lartë. Është ky parashikimi i zymtë i bërë të enjten nga Komisioni Evropian. Sipas Brukselit,...

Raporti për sundimin e ligjit, KE: Polonia dhe Hungaria hapa prapa

Polonia dhe Hungaria janë sërish në fokusin e BE lidhur me sundimin e ligjit. Sipas raportit vjetor të Komisionit Evropian, dy...

Presidenti i KE-së në Kosovë: Koha për të bërë progres në dialogun me Serbinë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka kërkuar nga institucionet e Kosovës angazhim për të bërë progres në dialog me Serbinë. Pas...

Michel: Shqipëria ka plotësuar çdo kusht për hapjen e negociatave

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel në konferencën e përbashkët për shtyp me kryeministrin Rama tha se Shqipëria i ka plotësuar...

Rama konferencë me presidentin e KE: Marrëdhëniet tona në nivel tjetër

Nis konferenca e përbashkët e presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel dhe kryeministrit Edi Rama. Kreu i qeverisë shqiptare tha se me...

BE propozon 9 miliardë euro ndihmë për Ukrainën

Komisioni Evropian ka propozuar një ndihmë prej 9 miliardë euro në ndihmë të Ukrainës. Shuma do të jetë në formën e grantit...

Ekonomia shqiptare do të rritet në vitet 2022-2023, sipas parashikimit të KE-së

Ekonomia shqiptare do të njohë rritje deri në nivelin prej 2.7% gjatë këtij viti. Ndërsa vitin e ardhshëm ajo do të...