maqedoni e veriut

​​80-vjetori i holokaustit të hebrenjve të Maqedonisë së Veriut

Komuniteti hebraik në Maqedoninë e Veriut sot do të shënojë 80 vjet nga deportimi dhe holokausti i 7 mijë e 144...

Denoncimi i mjekut: Infermierët në Maqedoni paguhen sa punëtorët e pastrimit

Sot në orën 13:00 pritet të zhvillohet protesta e mjekëve në Maqedoninë e Veriut, të cilët janë të pakënaqur me pagat e...

“RMV mund të ketë zgjedhje të parakoshme”, Taravari: Duhen ndryshime kushtetuese

Kryetari i Aleancës për shqiptarët në Maqedoninë e Veriut Arben Taravari tha se vendi rrezikon që të shkojë në zgjedhje të...

Aleanca për Shqiptarët në qeveri? Flet ekskluzivisht për Euronews Albania Taravari

Kryetari i Aleancës për shqiptarët në Maqedoninë e Veriut Arben Taravari në një intervistë ekskluzive për Euronews Albania tha se partia...

Bullgaria, veto ndaj RMV/ Në 4 shkurt mijëra bullgarë do të bëjnë homazhe në Shkup

Bullgaria nuk heq dorë nga kërcënimet ndaj Maqedonisë së Veriut për veto të re në integrimin e saj ne BE. Sipas...

“BDI në Maqedoni si PD në Tiranë”, gazetari flet për ‘grindjet’ në partitë opozitare

Gazetari Seladin Xhezairi, situatën brenda partisë BDI në Maqedoninë e Veriut e ka krahasuar me situatën brenda PD në vendin tonë. Në...

Zgjedhje të parakohshme në Maqedoni? Shqiptarët faktor në ndryshimin e qeverisë

Mazhoranca në Maqedoninë e Veriut pritet të shtojë deputetët e saj, ndërsa ende është përpara sfidës për të siguruar 80 votat...

Bie besimi te gjyqësori në Maqedoninë e Veriut

Mbi 400 qytetarë në vit ankohen tek Avokati i Popullit për punën e gjyqësorit në Maqedoninë e Veriut, ndërsa çdo ditë...

RMV, 500 denoncime në vit për dhunë që vjen kryesisht nga bashkëshorti

Në 12 vite në Maqedoninë e Veriut janë vrarë 96 gra, shumicën e rasteve nga bashkëshortët ose ish bashkëshortët. Në vetëm 5...

Art me hekur, 23-vjeçari përdor mbetjet metalike për të ndërtuar vepra arti

Në përgjithësi, shumica e njerëzve mbetjet metalike i hedhin ose i çojnë për skrap, ndërsa Ozbek Ajvaz i sheh si mundësi...

Mosmarrëveshje e re mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Klubet kulturore bullgare "Car Boris i Tretë" dhe "Ivan Mihajlov" kanë tre muaj kohë për të ndryshuar emrin ose do të...

Vjelja e mjaltit në Maqedoni, bletërritësit kanë më pak prodhim

Mjalti duhet të jetë pjesë e ushqimit tonë të përditshëm, pasi rrit imunitetin dhe lufton disa sëmundje. Kështu shprehen bletërritësit në...

Ligj kundër simboleve fashiste në Maqedoninë e Veriut

Parlamenti në Maqedoninë e Veriut ka miratuar një ligj që u ndalon organizatave dhe klubeve kulturore të përdorim emra që lidhen...

Nis ndërtimi i hekurudhës nga Maqedonia e Veriut në Bullgari 

Në Maqedoninë e Veriut, në prani të kryeministrit të RMV-së Dimitar Kovaçevski dhe homologut bullgar Galab Donev, u mbajt ceremonia e...

Eklipsi i diellit në Maqedoninë e Veriut, fenomeni i rrallë mahnit qytetarët

Qytetarë kureshtarë dhe të apasionuar pas shkencës në Maqedoninë e Veriut u mblodhën në sheshin e Shkupit në mesditë për të...

Art kundër urrejtjes/Artistët e muraleve në Maqedoni zbukurojnë qytetet me grafite

Dikur gjobiteshin dhe përndiqeshin për prishje të qetësisë publike dhe shkatërrim të pronave, ndërsa sot quhen artistë që zbukurojnë qytetin me...