maqedoni e veriut

Mickoski: Parlamenti të pranojë nismën për referendum kundër propozimit francez

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski i bën thirrje Parlamentit që të pranojë nismën për referendum kundër propozimit francez. Pas vendimit të komitetit...

Referendumi për kushtetutën, opozita në RMV kundër përfshirjes së bullgarëve

Opozita maqedonase nuk heq dorë nga ideja e referendumit kundër ndryshimeve kushtetuese për përfshirjen e bullgarëve në Kushtetutën e Maqedonisë së...

Maqedonia e Veriut ndalon eksportin e grurit, miellit dhe druve

Këtë të mërkurë, qeveria e Maqedonisë së Veriut ka miratuar një sërë masash të reja për përballimin e krizës ekonomike. Duke filluar...

Publikohet protokolli i firmosur nga Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria

Ministria e punëve të jashtme të Maqedonisë së veriut ka publikuar protokollin që u firmos dje në Sofje nga Ministri Bujar...

Nënshkruhet protokolli mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë

Këtë të dielë është mbajtur në Sofje mbledhja e dytë e Komisionit të Përbashkët Ndërqeveritar të Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë. Pas...

Video | Kuvendi i RMV-së miraton propozimin francez

Deputetet e Maqedonisë së Veriut miratuan të shtunën në parlament propozimin francez për hapjen e negociatave me Bashkimin Europian. Propozimi mori 68...

Ministri maqedonas thirrje protestuesve: Mos përdorni gjuhën e urrejtjes

Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski u ka bërë protestuesve në Shkup që të mos përdorin...

Von der Leyen: RMV duhet të ndërmarrë tani hapin vendimtar për të ecur përpara

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen deklaroi se tanimë është momenti që Maqedonia e Veriut të ndërmarrë hapin vendimtar...

‘Vizita e saj vjen në kohën e duhur’, Osmani takon Von der Leyen

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani ka pritur në një takim në Shkup, Presidenten e Komisionit...

‘Putin kërkon të rrëzojë qeverinë në RMV’, deputeti gjerman: BE-ja të ndërhyjë

Deputeti i bundestagut gjerman, Adis Amhetoviç thotë se protestat e zhvilluara së fundmi në Shkup, mbështeten nga Moska. Në një deklaratë për...

RMV-ja voton sot propozimin francez, protestuesit në çadra para Kuvendit

Parlamenti në Maqedoninë e Veriut voton sot propozimin francez per hapjen e negociatave. Deputetëve do t'u drejtohet me nje mesazh edhe...

Balla: Konferencë Ndërqeveritare javën e ardhshme nëse RMV-ja gjen konsensus

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka pritur në një takim këtë të mërkurë në Tiranë, deputetin e...

Çfarë përmban propozimi francez që synon të zgjidhë ngërçin Bullgari-RMV

Propozimi francez synon të tejkalojë dallimet mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut për çështjen e gjuhës dhe identitetit maqedonas, si dhe...

Bullgaria i dërgon notë proteste Maqedonisë së Veriut

Ministria e Jashtme e Bullgarisë i ka dërguar notë proteste ministrisë së Jashtme të Maqedonisë së Veriut, për shkak të protestave...

Sllovakia mbështetetje RMV-së: Negociatat, pas miratimit të propozimit francez

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani ka zhvilluar këtë të martë një bisedë telefonike me homologun...

Scholz: Edhe nëse RMV pranon propozimin francez, hyrja në BE s’do jetë e lehtë

Kancelari gjerman, Olaf Scholz i është drejtuar Maqedonisë së Veriut me një fjalim, ku tha se vendi tashmë ndodhet pranë një...