Siri

Një takim i pazakontë në Siri: Ushtarët amerikanë dhe rusë shtrëngojnë duart 

Ushtarët rusë dhe amerikanë, në të njëjtin vend, me buzëqeshje dhe shtrëngime duarsh. Duket e paimagjinueshme, por pikërisht një foto e tillë...

Hidhet një raketë në bazën ushtarake amerikane në Siri 

Sulmues të paidentifikuar hodhën një raketë në një kompleks ushtarak në Siri ku strehohen trupat amerikane dhe forcat partnere lokale, thanë...

Erdogan: Mbi 500 mijë refugjatë janë kthyer në Siri

Që nga viti 2016, mbi gjysmë milion sirianë, që kishin ikur për në Turqi për shkak të konfliktit në shtetin e...

Të paktën 71 emigrantë të vdekur nga mbytja e varkës në brigjet e Sirisë

Trupat e 71 emigrantëve janë gjetur pasi varka me të cilën po udhëtonin u mbyt në brigjet e Sirisë, tha ministri...

Sulm me raketa në aeroportin sirian

Aeroporti ndërkombëtar në qytetin sirian të Aleppo u sulmua me raketa mbrëmjen e së mërkurës, njoftoi Al Majadin TV. Në raport thuhet...

Sulmohet baza e SHBA-së në Siri

Një kompleks i trupave amerikane dhe luftëtarëve të opozitës siriane të mbështetur nga SHBA në Sirinë lindore u sulmua sot me...

Katër fëmijë të vrarë nga një sulm rus në Siri 

Një avion luftarak rus ka goditur një qytet në Sirinë veriperëndimore pranë kufirit turk, duke vrarë shtatë civilë, përfshirë katër fëmijë,...

Franca riatdheson 51 gra dhe fëmijë nga kampet në Siri

Franca riatdhesoi 51 shtetas nga Siria të martën, duke përfshirë disa fëmijë jetimë që kishin qenë në paraburgim në verilindje të...

Siria njeh si vende të pavarura rajonet pro-ruse, Luhansk dhe Donetsk

Siria ka vendosur të njohë zyrtarisht pavarësinë dhe sovranitetin e Republikave Popullore të Luhanskut dhe Donetsk. Lajmi është bërë i ditur nga...

Policia jep detaje nga operacioni për riatdhesimin e 13 shqiptarëve nga Siria

Policia e Shtetit ka dhënë detaje në lidhje me riatdhesimin e 13 shqiptarëve nga zonat e konfliktit në Siri. Ditën e...

Riatdhesohen nga Siria 2 shtetas të Kosovës

Dy shtetas të Kosovës janë kthyer nga zonat e konfliktit në Siri. Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla përmes një statusi...

3 të vdekur nga sulmi izraelit me raketa në Siri

Një sulm ajror izraelit që synonte pjesët jugore të kryeqytetit sirian Damask, vrau tre persona dhe katër persona të ekuipazhit të...

Gruri i vjedhur nga rusët po dërgohet në Siri, thotë Inteligjenca ukrainase

Dega e inteligjencës e Ministrisë ukrainase të Mbrojtjes tha se gruri i vjedhur nga trupat ruse në zonat e pushtuara tashmë...

Kush është gjenerali i ri i Putinit në Ukrainë

Gjenerali Alexander Dvornikov, komandanti i distriktit ushtarak jugor të Rusisë, është emëruar si komandant drejtues i fushatës ushtarake të Rusisë në...

SHBA vret liderin e ISIS në Siri 

Joe Biden ka konfirmuar vrasjen e njërit prej liderëve kryesorë të grupit militant Shteti Islamik në Siri. Presidenti i Shteteve të Bashkuara...

Mekaniku 13-vjeçar në Siri la shkollën për të punuar

Ibrahimi, mekaniku 13-vjeçar punon në një zonë industriale në Idlib të Sirisë. Ai punon nga ora 8 e mëngjesit deri në 7...