viza

LIBE miraton liberalizimin e vizave për Kosovën

Komisioni për liritë qytetare, punë të brendshme dhe drejtësi i Parlamentit Evropian, ka miratuar edhe një herë vendimin për liberalizimin e...

Hiqen vizat me Emiratet e Bashkuara Arabe

Nga datat 20 prill do të hiqen vizat me Emiratet e Bashkuara Arabe. Lajmi është bërë me dije nga kryeministri Edi Rama...

U siguronin viza shtetasve shqiptarë, zbërthehet skema e falsifikatorëve në Ekuador

Prokuroria e Përgjithshme e Ekuadorit ka kryer kontrolle në 2 provinca pasi dyshohej për një strukturë që lëshonte viza të parregullta...

Shtyrja e liberalizimit të vizave, këshilltari i qeverisë: Ishte gabim i BE-së!

Mehdi Sejdiu, këshilltar për Integrim Europian i zv. kryeministrit të Kosovës tha në një intervistë për Euronews Albania se shtyrja e...

Xhaçka përshëndet vendimin për liberalizimin e vizave për Kosovën

Ministrat e Brendshëm të 27 vendeve të Bashkimit Evropian miratuan sot vendimin për liberalizimin e vizave për Kosovën në takimin e...

Ministrat e BE-së miratojnë sot vendimin për liberalizimin e vizave për Kosovën

Ministrat e Brendshëm të 27 vendeve të Bashkimit Evropian do të miratojnë sot vendimin për liberalizimin e vizave për Kosovën në...

Shtyhet hyrja në fuqi e ETIAS-it, liberalizimi i vizave jo më vonë se 1 janar 2024

Bashkimi Evropian e ka shtyrë funksionalizimin e sistemit ETIAS për në vitin 2024, ndonëse ai është paraparë të hyjë në fuqi...

Ministrja e Turizmit: Së shpejti do të hiqen vizat me Japoninë

Ministrja e Turizmit, Mirela Kumbaro deklaroi në një intervistë për Euronews Albania se së shpejti do të hiqen vizat me Japoninë. Ajo...

Rama: Pas 30 ditësh, shqiptarët mund të udhëtojnë drejt Kinës pa viza

Kryeministri Edi Rama deklaroi se pas 30 ditësh, shqiptarët mund të udhëtojnë drejt Kinës pa viza. Njoftimin, Rama e bëri në rrjetet...

Shqipëria heq vizat për zyrtarët shtetërorë me Kinën

Shqipëria dhe Kina kanë vendosur për heqjen reciproke të vizave për zyrtarët shtetërorë të të dyja vendeve. Vendimi është miratuar në parim...

Ambasadorët e BE-së miratojnë liberalizimin e vizave për Kosovën

Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së gjatë takimit në Bruksel të martën kanë miratuar marrëveshjen e arritur më parë mes Këshillit...

KE kundër pasaportave të arta: Tërhiquni nga skema ose rrezikoni pezullimin e vizave

Komisioni Evropian kërkon nga Shqipëria që të heqë dorë nga skema e dhënies së shtetësisë për investitorët e huaj, ose siç...

Vendimi për vizat e Kosovës, të mërkurën në rend dite

Miratimi i vendimit për liberalizimin e vizave për Kosovën pritet të jetë të mërkurën në rend dite në takimin e ambasadorëve...

Bashkimi Evropian, propozim të ri për liberalizimin e vizave për Kosovën

Presidenca çeke e Bashkimit Evropian ka hartuar një vendim të ri për liberalizimin e vizave për Kosovën, ku thuhet se nisja...

Spanja u refuzon vizat boksierëve kosovarë, s’mund të jenë në Kampionatin Botëror

Kosova po vazhdon të ketë pengesa me pjesëmarrjen në garat ndërkombëtare nga vendet të cilat nuk e njohin atë si shtet. Pengesa...

Ish-ambasadori: BE, raciste e paparë me Kosovën për vizat

Ish-ambasadori i Kosovës në Gjermani, Beqë Cufaj tha në një intervistë për Euronews Albania se Bashkimi Europian po tregon racizëm sa...