vizë

Bullgaria do të rrisë tarifën për rusët që duan të marrin vizë

Autoritetet bullgare kanë thënë se vendi ka vendosur të rrisë tarifën për shtetasit rusë që duan të marrin vizë turistike. Lajmin e...

‘Karta e mundësive’: Si të merrni vizë për punë në Gjermani

Gjermania shpreson të trajtojë mungesën e punëtorëve të kualifikuar përmes të ashtuquajturës 'kartë të re mundësie', ku do të përdoret një...

S’ka viza Shengen në muajin shtator, shkak kërkesa e lartë

Udhëtarët nga vendet jo anëtare të BE-së që kanë nevojë për vizë për të hyrë në Zonën Shengen mund të anulojnë...

Hyn në fuqi regjimi i vizave për rusët që duan të shkojnë në Ukrainë

Duke nisur nga kjo e premte, 1 korrik, qytetarëve rusë do t'u nevojitet vizë për të kaluar në territorin ukrainas. Vendimi për...

Mbretëria e Bashkuar: S’ka viza për fëmijët ukrainas që udhëtojnë pa një prind

Qeveria Britanike ka ndërprerë aplikimet e vizave për të miturit ukrainas të pashoqëruar që ikin nga pushtimi rus sepse ende nuk...

Basha: Do e marr vizën amerikane nëse do më duhet

Deputeti i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka hedhur poshtë pretendimet e ish-kryeministrit Sali Berisha, i cili tha se atij i është...

Mbi 1200 të arrestuar në 5 vite për falsifikim vizash e pasaportash

Liberalizimi i vizave për Shqipërinë, uli ndjeshëm tentativat për të udhëtuar drejt vendeve të BE me dokumenta të falsifikuara. Megjithatë grupet...

100 mijë kosovarë aplikuan për vizë në Gjermani vetëm në 2 muaj

Mbi 100 mijë kosovarë aplikuan për vizë pune në ambasadën gjermane në Prishtinë gjatë dhjetorit 2021 dhe janarit 2022. Por, numri i...