English

“Teknologjia rol primar”- Qefalia për sigurinë: Rëndësia e vizitës së Blinken

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Deputeti i Partisë Socialiste, Xhemal Qefalia, ka thënë se qeveria e ka fokusin te rritja e pagave të forcave të armatosura të Shqipërisë, në mënyrë që të rritet interesi për t’u bërë pjesë e ushtrisë.

- Advertisement -

Komentet Qefalia i bëri në Euronews Albania, ku tha se teknologjia ka rol primar në një situatë lufte, por nëse nuk janë trupat ushtarake që ta vënë atë në përdorim, është e pavlerë.

Ai foli edhe për vizitën e Blinken në Tiranë për çështje të sigurisë dhe tha se kjo vizitë tregon vlerësimin e SHBA-ve për vendin tonë.

“Ne kemi eksperiencën e luftës që ndodhi mes Izraelit dhe Hamasit në Gaza. Atje kemi parë që teknologjia ka rol primar, por nëse njerëzit nuk dinë ta përdorin, ose i shmangin, nuk ka efektivë, s’ka qenie të gjalla njerëzore që t’i përdorin. Kemi parë që ato satelitët që u përdorën dolën jashtë funksionit.

Janë njerëzit që duhen trajtuar dhe për këtë qeveria shqiptare ka marrë masa qoftë për rritjen e rrogave të administratës, por fokusi te forcat e armatosura. Kjo bën një far sensibiliteti edhe te njerëzit që aspirojnë për të qenë pjesë e forcave të armatosura. Ka rritje të kërkesave, por nuk është se ka pasur rritje edhe shumë të madhe. Duke u trajtuar edhe me pagë, edhe me uniformë, edhe me trajtim të veçantë, interesi do të jetë shumë më i madh.

Blinken është një vizitë për rëndësinë që i kushtojnë SHBA-të Shqipërisë. Vjen për çështje të sigurisë kombëtare, por duke zgjedhur Shqipërinë është një vlerësim që i bëhet vendit tonë.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?