English

Tekstet muzikore, sa po cenohet Gjuha Shqipe?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Profesor Gjovalin Shkurtaj, si një ndër njohësit më të mirë të gjuhësisë është i shqetësuar sa herë që gjuha keqpërdoret apo transformohet në tekstet muzikore.

- Advertisement -

Sidomos kur flasim për muzikën moderne vihet re që tekstet janë shumë të varfra në fjalor, kanë përsëritje, shumë fjalë të huaja, duke humbur kështu tërësisht origjinalitetin.

Në librin e tij studimor me titull “Kënga si mjet për ruajtjen e shqipes në shekuj” ai ka marrë në analizë dy këngëtare, Rozana Radi dhe Alban Skënderaj, ku ka analizuar tekstet e këngëve të tyre.

Sidomos kur bëhet fjalë për artistët e rinj, e veçanërisht ata të muzikës Rap, vihet re që ka një deformim shumë të madh të gjuhës dhe ne do të bëjmë një analizë të disa prej teksteve të këngëtarëve më të klikuar të momentit.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?