“Test shikimi në moshën 3-vjeçare” Specialistja: Si ta kuptoni që fëmija ka probleme

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Lodhja, dhimbja e kokës, picërrimi i syve, janë shenja që fëmija juaj mund të ketë probleme me shikimin”, kështu tha sepcialistja orthoptiste, Enela Maliqaj në “Good Morning Albanians”.

Ajo tha se prindërit duhet të jenë të vëmendshëm ndaj këtyre sjelljeve të fëmijëve dhe kiëhsilloi që të fillohen e të bëhen teste për shikimin e fëmijëve që në moshën 3-vjeçare, sidomos për ata fëmijë që kanë familjarë që vuajnë nga miopia.

“Fëmija fillon të ketë lodhje, dhimbje koke, ankohet për skuqje, fërkon sytë, shpesh herë përplaset me objektet, nuk shikon mirë nga largë dhe mundohet të “picerrojë” sytë për të fiksuar sa më shumë objektet që janë në largësi.

- Advertisement -

Shpesh herë i afrohet edhe televiazorit, duke dashur t’i shikojë objektet më nga afër. Por luan rol edhe predispozita familjare, në këtë rast duhet ta bëjnë një test shikimi”,-tha specialistja për Euronews Albania.

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

TË FUNDIT

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

“Çfarë duan këta njerëz?”, Açka flet për të “fortët” që rrethuan deputetët e PD

Deputetja Flutura Açka komentoi në emisionin Now në Euronews Albania përplasjen e ndodhur në mbledhjes së kryesisë së PD 2 ditë më parë. Ajo u...

Pacolli: Albin Kurti e ka refuzuar Ramën me arrogancë siç bën me ndërkombëtarët

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli tha në emisionin Now në Euronews Albania se marrëdhëniet mes Kurtit  dhe Ramës kanë qenë gjithmonë irelevante. Sipas tij, Kurti...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×