English

Forbes zbulon pagat e pilotëve për vitin 2024

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ndërkohë që botërori në Formula 1 ka zhvilluar 4 garat e para, Forbes zbulon pagat e pilotëve ku bien në sy diferencat mes pretendentëve për titull dhe atyre që garojnë në prapavijë. Mund të duket e cuditshme por është e vertetë që piloti më i paguar nuk është 3 herë kampioni në fuqi, Verstappen, por 7 herë kampioni britanik Hamilton.

- Advertisement -

Piloti i Mercedes përfiton 55 milionë dollarë edhe në vitin e fundit në skuderi. Duke lënë pas pikërisht holandezin e Red Bull që iu kushton 10 milionë më pak vjenezëve në cirkuit. Pothuajse 2 herë më pak përfiton kampioni i 3’të që është ende në garë. 24 milionë dollarë për Fernando Alonson te Aston Martin.

Charles Leclerc dhe Ferrari rinovuan për 3 sezone në bazën e 19 milionë dollarëve në një vit të vetëm. Pesë të parët në këtë klasifikim plotësohen nga meksikani Sergio Perez. Piloti i dytë i kushton jo pak Red Bull, plot 16 milionë dollarë.

Këto janë pagat që përfitojnë pilotët e këtij viti në Formula 1:

Lewis Hamilton (Mercedes): $55M

Max Verstappen (Red Bull): $45M

Fernando Alonso (Aston Martin): $24M

Charles Leclerc (Ferrari): $19M

Sergio Pérez (Red Bull): $16M

Lando Norris (McLaren): $15M

Carlos Sainz (Ferrari) : $14M

Valtteri Bottas (Stake): $10M

Pierre Gasly (Alpine), Oscar Piatri (McLaren), George Russell (Mercedes): $8M

Esteban Ocon (Alpine): $6M

Kevin Magnussen (Haas): $5M

Alex Albon (Williams): $3M

  1. Ricciardo (Visa Cash App RB), N. Hülkenberg (Haas), L. Stroll (Aston Martin), G. Zhou (Stake): $2M

Logan Sargeant (Williams), Yuki Tsunoda (Visa Cash App RB): $1M

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?