Universiteti prestigjioz francez prezanton studimet për Beyonce

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sa argëtuese do të kishin qenë orët mësimore nëse tema kryesore e studimit do të ishte një nga yjet e tu të preferuar të popit?

Në kërkim të ndryshimit të gjërave është shkolla franceze prestigjioze dhe shumë përzgjedhëse École Normale Supérieure (ENS), e cila ka njoftuar se po organizon një sërë seminaresh për Beyoncé, shkruan Euronews.

Të titulluar “Beyoncé: nuancat e një ikone kulturore”, seminaret do të synojnë të reflektojnë mbi nocionet e kulturës dhe përfaqësimit dhe do të mbahen nga data 24 nëntor deri më 9 shkurt 2023…

- Advertisement -

Këngëtarja, kompozitorja, kërcimtarja, producentja dhe aktorja, e cila renditet si një nga yjet më të fuqishëm të revistës Forbes, publikoi albumin e saj të shtatë në studio këtë vit “Renaissance” dhe u bë artistja e parë femër që ka shtatë albume radhazi në krye të top listave të albumeve.

Për organizatorët e seminarit, Beyoncé “ka përqafuar mutacionet e një kulture masive të globalizuar përmes suksesit të saj. E adhuruar ose kritikuar, e dyshuar për oportunizëm ose e falënderuar për kontributin e saj në përfaqësimin më të mirë të identiteteve dhe diskurseve që më parë nuk ishin ekspozuar, ajo ka trajtuar të gjitha çështjet bashkëkohore të një kulture hegjemoniste”.

Ata vazhdojnë të deklarojnë se shqyrtimi i punës dhe personalitetit të Beyoncé është një mundësi për të thelluar në ndarjen midis “një të ashtuquajturës kulturë legjitime dhe të mësuar dhe një kulture popullore “të stigmatizuar”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Dy persona humbën jetën nga granatimet në rajonin rus

Dy gra u vranë gjatë granatimeve nga forcat ukrainase në rajonin kufitar rus Belgorod, tha guvernatori i atij rajoni. Vyacheslav Gladkov tha gjithashtu se katër...

Mbyllet hetimi për dokumentet e klasifikuara, asnjë akuzë s’do të ngrihet ndaj Pence

Departamenti i Drejtësisë ka mbyllur hetimin për keqpërdorimin e mundshëm të dokumenteve të klasifikuara të gjetura në shtëpinë e ish-zëvendës presidentit amerikan Mike Pence...

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...

TË FUNDIT

Dy persona humbën jetën nga granatimet në rajonin rus

Dy gra u vranë gjatë granatimeve nga forcat ukrainase në rajonin kufitar rus Belgorod, tha guvernatori i atij rajoni. Vyacheslav Gladkov tha gjithashtu se katër...

Mbyllet hetimi për dokumentet e klasifikuara, asnjë akuzë s’do të ngrihet ndaj Pence

Departamenti i Drejtësisë ka mbyllur hetimin për keqpërdorimin e mundshëm të dokumenteve të klasifikuara të gjetura në shtëpinë e ish-zëvendës presidentit amerikan Mike Pence...

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...

Rikthehet për të 3-tin vit festivali operistik i tenorit me famë botërore Rame Lahaj

“RLIOF” quhet festivali i cili mban këtë vit edicionin e tij të tretë. Tenori me famë botërore Rame Lahaj do të rikthehet jo vetëm me...

Arrestimi i Sekretares së Përgjithshme të MSH, vjen reagimi i Ramës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me arrestimin në flagrancë të Sekretares së Përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro. Në turin e falenderimeve...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×