Ushqimet e ekspozuara në diell burim sëmundjesh, paralajmërojnë ekspertët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Tregtimi i fruta perimeve në ambiente të hapura, përtej çdo kushti higjieno-sanitar dhe në temperatura që i kalojnë 35 gradë në ditë, është kthyer në një fenomen shqetësues.

Qytetarët thonë se me rritjen e çmimeve, mundësitë për t’i blerë këto ushqime në supermarket janë të pakta. Ndaj detyrohen të shkojnë tek ai tregtar që i shet më lirë.

“Fruta-perime me thënë të drejtën blej shumë pak, për shkak të vapës, por dhe të shtrenjta, edhe sallatë shumë rrallë”, thotë një qytetar.

- Advertisement -

“Të gjitha i kam blerë se të gjitha do hahen. Tërë ditën në diell, ata mundohen të shkretët, po kushtet nuk janë kush e di se çfarë, më të mira duhet të ishin, por jetojmë në Shqipëri”, shprehet një tjetër.

Nutricionistët thonë që konsumimi i këtyre produkteve është i dëmshëm për shëndetin. Ndaj u bëjnë thirrje qytetarëve të tregohen të kujdesshëm në blerjet e tyre.

“Ka rrezikshmëri të lartë nga salmonela. Duhet të konsumojmë perimet dhe frutat e stinës. Qytetarë duhet të tregojnë kujdes”, thotë  Entela Cenko, nutricioniste.

AKU për muajin maj ka kryer 2871 inspektime në shkallë vendi, vetëm në tregjet e licencuara. Ndaj ata bëjnë thirrje që qytetarët të tregohet kujdes me shitësit ambulantë.

 

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

TË FUNDIT

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

Erzen Breçani debat te ashpër me zyrtarin e policisë: I ke kontrolluar shkollat?

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani ka debat   uar me zyrtarin e policisë Gentian Mullaj në lidhje me kamerat e sigurisë. Breçani tha se sa më...

Artan Hoxha: Si e morëm vesh që Jan Prengën e rrëmbyen dhe e vranë

Gazetari Artan Hoxha tregoi se si e morën vesh që Jan Prengën e kishin rrëmbyer, vrarë dhe zhdukur. I ftuar në emisionin “Revieë” në Euroneës...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×