VENDI

IGJEUM: Do të vijojë përkeqësimi i motit, reshje të dendura në Librazhd

Librazhdi ështe përfshirë nga reshje të dendura shiu që nuk pushojnë prej disa orësh dhe erëra të forta. Po kështu sipas parashikimit të IGJEUM...

Rita Ora uron 111-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë

Këngëtarja kosovare me famë botërore, Rita Ora ka uruar 111-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë. Urimin këngëtarja e njohur ka zgjedhur ta bëjë përmes disa fotografive...

Grabitet argjendaria në Kamëz, policia në vendngjarje

Një argjendari është grabitir nën kërcënimin e armës mbrëmjen e së martës në Kamëz. Policia tha se ngjarja ndodhi rreth orës 17:15, në rrugën “Nënë...

Xhaka, Shaqiri dhe Daku urojnë 111-vjetorin e Pavarësisë

Futbollistët Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri dhe Mirlind Daku kanë uruar përmes postimeve në rrjete sociale 111-vjetorin e Pavarësisë. Sot mbushen 111 vjet nga dita kur...

Rrëshqitje dherash në rrugët rurale në Gjirokastër, ndërhyjnë Emergjencat

Reshje intensive që përfshinë ditën e sotme zonën e Gjirokastrës kanë shkaktusr rrëshkitjen e dherave në disa rrugë ruralë. Si shkak i erozionit ka vështirësi...

TË TJERA

Cilat janë fjalët më të kërkuara në Google nga shqiptarët për vitin 2023

Nga ChatGPT deri tek kërkime për punë, këto janë fjalët kyçe më të kërkuara nga shqiptarët në dritaren kërkimore Google përgjatë 12 muajve të...

Reshjet rritin prurjet e përrenjve, rrezikojnë përmbytjen disa banesa në Gjirokastër

Gjatë ditës së sotme zona e Gjirokastrës është përfshirë nga reshje intensive shiu të shoqëruara dhe me erë të fortë. Rritja e nivelit të ujit,...

Si u festua 28 Nëntori në Shkodër, ngrihet flamuri mes reshjeve intensive

Edhe sheshi para bashkisë së Shkodrës u bë pjesë e festimeve në kuadër të 111-vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë. Në një ceremoni...

Kishin ardhur nga Gostivari për festimet, përfshihet në aksident autobusi me nxënës

Një autobuz me targa të Gostivarit, i cili transportonte nxënës shqiptarë nga Maqedonia e Veriut për të marrë pjesë në Festat Kombëtare të 28...

Festimet në Korçë për 111-vjetorin e Pavarësisë, kisha bekon flamurin

Edhe në Korçë është festuar 111-vjetori i shpalljes së pavarësisë. Me ceremoni zyrtare, për këtë rast pranë luftëtarit kombëtar është bërë dhe ngritja e flamurit...

Ministria e Jashtme e Serbisë uron Shqipërinë për Ditën e Pavarësisë

Ministria e jashtme e Serbisë ka uruar Shqipërinë me rastin e 111-vjetorit të Pavarësisë. “Urimet tona më të sinqerta për kolegët tanë në Ministrinë e...

Nga Prishtina në Tiranë për flamurin, “maratonomaku” mbërrin në sheshin “Skënderbej”

Atleti Erzen Zyberaj ka mbërritur në Tiranë pas 28 orësh vrap duke përshkuar një distancë prej 260 km nga Prishtina në Tiranë. Zyberaj u nis...

Blinken uron Shqipërinë për festën e Pavarësisë: Krenarë për aleatë si ju

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar Shqiparinë për 111-vjetorin e Pavarësisë. Përmes një deklarate të publikuar në faqen zyrtare të DASH, Blinken...

Pikturuan flamurin gjigand kuqezi mbi dëborë, flet në Euronews autori

Duli Kasmi një nga realizuesit e flamurit Kuq e Zi në borë ishte i ftuar ditën e sotme në Euronews Albania ku foli për...

VIDEO/ 111-vjetori i Pavarësisë, artistët e TKOB surprizojnë publikun në Rinas

Artistët e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit kanë bërë një surprizë të veçantë, me rastin e 111-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Ata janë vendosur...

Drejtori i Muzeut: Si kërkonte Serbia e Rusia të merrnin Portin e Shëngjinit

Drejtori i Muzeut Kombëtar të Pavarësisë në Vlorë, Istref Dobi, ka rrëfyer në vitet 1913-1914 Serbia kërkonte që të merrte Portin e Shëngjinit, të...

30-vjeçari në Durrës merret peng nga 3 persona, dyshohet për shkak të një borxhi

Një 30-vjeçar në Durrës është marrë peng nga 3 persona. Lajmin e ka bërë të ditur Policia përmes një njoftimi, ku thuhet se shkak ka...

“Një komb, një gjuhë, një flamur”- Dua Lipa urim të veçantë për Pavarësinë

Këngëtarja shqiptare me famë botërore ka uruar festën e 111 vjetorit të Pavarësisë përmes disa pastimeve në rrjetin social Instagram. “Urime festa e Pavarësisë. Një...

Basha uron Pavarësinë nga kulla e Boletinit në Mitrovicë: Gëzuar ditën e Flamurit

Kryedemokrati Lulzim Basha ka zgjedhur që ta festojë përvjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë në Mitrovicë të Kosovës, në kullën e Isa Boletinit. Gjatë fjalës së...

Ka ndihmuar në vrasje, Prokuroria e Tiranës mbyll hetimet për mikun e Ervis Martinaj

Prokuroria e Tiranës mbyll hetimet për Nikoll Sherrnikun dhe i komunikon akuzën për "krijim kushtesh për të kryer vrasje". Sherrniku akuzohet se ka vjedhur targat...

Ndërroi jetë pas shoqërimit në komisariat, prokuroria pushon çështjen për Kurtin

Prokuroria e Tiranës ka vendosur të pushojë çështjen për vdekjen e 32 vjeçarit Leart Kurti. Sipas hetimeve ka rezultuar se vdekja ka ardhur nga...

“Do Zoti që Shqipëria e Kosova bashkohen”, qytetarët në shtëpinë ku u ngrit flamuri

Qindra qytetarë ndodhen në Vlorë në kuadër të 111-vjetorit të Pavarësisë së Shqipëris. Dhjetëra prej tyre kanë shkuar në shtëpinë muze, ku u ngrit flamuri...

VIDEO/ “Skënderbeu” zbret në bulevard Ditën e Pavarësisë: I pari që ngriti flamurin

Ditën e sotme në Tiranë është mbajtur “Parada e Shqiptarëve”, ku është festuar 111 vjetori i Pavarësisë së Shqipërisë. Në paradë kanë qenë të pranishme...

Shaip Kamberi: Nëse valëvit flamurin shqiptar në Preshevë, përballesh me pasoja

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, ka uruar 111 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë. Përmes një reagimi në Facebook, Kamberi është shprehur se...

Me flamuj, motorë dhe simbole Kombëtare, mbahet “Parada e Shqiptarëve” në Tiranë

Ka nisur në Tiranë “Parada e Shqiptarëve”, ku shqiptarë nga treva të ndryshme janë mbledhur për të festuar 111 vjetorin e Pavarësisë. Nga pamjet duket...

Ambasada e SHBA uron Ditën e Pavarësisë: Gëzuar Shqipëri!

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë ka uruar shqiptarët për 111-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë. Përmes një njoftimi në Facebook, Ambasada e SHBA-ve thotë...

“Duhet të trashëgojmë rrënjët te fëmijët”, qindra shqiptarë mblidhen për 28-nëntorin

Në kuadër të 111-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë në Tiranë po zhvillohet një Paradë, ku qindra shqiptarë nga e gjithë bota kanë ardhur të...

Rama homazhe për Adem Jasharin: Ngjiti shpirtin në altarin e Heronjve të Kombit

Kryeministri Edi Rama ka ndarë një postim në Facebook me anë të të cilit ka kujtuar heroin dhe komandatin legjendar të Ushtrisë Çlirimtare të...

Situata e motit, intensifikohen reshjet e dëborës në juglindje

Rikthehen reshjet e dëborës në zonat malore të juglindjes së vendit. Intensiteti më i larte i reshjeve ka qenë në lartësitë mbi 1000 metra, aty...

TË FUNDIT

Borrell thirrje Kosovës dhe Serbisë nga selia e NATO-s: Zbatoni marrëveshjet!

Përfaqësuesi i lartë i BE-së, Josep Borrell, ka deklaruar se konflikti mes Kosovës dhe Serbisë do të jetë një nga pikat kyçe të diskutimit...

Katër të vrarë nga sulmet ruse në ndërtesat e banimit në Ukrainë, thotë Kievi

Rusia i ka sulmuar një ndërtesë banimi dhe disa shtëpi private në Ukrainë të martën, duke i vrarë katër njerëz dhe plagosur pesë të...

1304 metra kuq e zi me origam, flet artistja që krijoi flamurin më të madh në botë

Artistja nga Kosova, Arbnora Fejza, emri i të cilës është shkruar tre herë në librin e rekordeve botërore Guinnes ne kuadrin e festes se...

Erdogan: Izraeli duhet të gjykohet për “krime lufte” në Gazë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, i ka thënë të martën sekretarit të përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, se Izraeli duhet të...

Flamuri shqiptar drejt rekordit Guiness! Projekti që nderon shqiptarët

Artistja nga Kosova, Arbnora Fejza, emri i të cilës është shkruar tre herë në librin e rekordeve botërore Guinnes ne kuadrin e festes se...

Nxirren të gjithë punëtorët e ngujuar në një tunel në Indi para dy javëve

Ekipet e shpëtimit i kanë nxjerrë të gjithë 41 punëtorët e ndërtimit të cilët kishin mbetur të ngujuar në një tunel bjeshkor në Indi,...

MË TË SHIKUARAT

VIDEO| Stuhi në Mal të Zi, era e fortë rrezikon të përmbysë anijen turistike

Anija turistike Amadea, i cili është në pronësi të një kompanie gjermane, tërhoqi vëmendjen e vendasve kur për pak u përmbys mëngjesin e sotëm...

Kriset marrëdhënia Barcelona-Xavi, katalanasit kritika për humbjen e kreut

Aventura e Xavi Hernandez në krye të Barcelonës mund të përfundojë më shpejt nga ç’pritej, kjo për faktin se marrëdhënia mes palëve është krisur. Sipas...

Finlanda do të mbyllë të gjithë kufijtë me Rusinë pas rritjes së emigrantëve

Finlanda do të mbyllë të gjithë kufirin e saj lindor me Rusinë, për shkak të shqetësimeve për migrimin. Kryeministri Petri Orpo e bëri njoftimin gjatë një konference...

Dita e Kulturës Arbëreshe, mbahen aktivitete dhe koncert në Gjirokastër

Në Ditët e Kulturës Arbëreshe në qytetin e Gjirokastrës është zhvilluar një aktivitet i veçantë, i cili ka pasur në qendër promovimin e traditave...

Festa unike e tifozëve nga Shkupi, dhurojnë gjak për 28 Nëntor

Grupi i tifozëve “Shvercerat” nga Shkupi kanë festuar 28 Nëntorin në mënyrë unike. Në stadium, por jo duke tifozuar. Duke dhënë gjak. Të organizuar së bashku...

Franca ndalon pirjen e duhanit në vende publike

Franca do të ndalojë pirjen e duhanit në plazhe dhe vende të tjera publike, si parqe dhe pyje, si pjesë e një plani kombëtar...

Si arriti Katari të shpëtojë marrëveshjen e brishtë të armëpushimit?

Marrëveshja dukej se ishte në prag të dështimit. Hamasi – grupi palestinez i shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian –...

Shtëpia e Bardhë përshëndet zgjatjen e armëpushimit në luftimet Izrael-Hamas

Shtëpia e Bardhë përshëndeti lirimin e pengjeve të Hamasit gjatë fundjavës dhe zgjatjen dy ditore të armëpushimit, me shpresën se brenda kësaj periudhe edhe...

Kënga patriotike shqiptare më e kërkuar në Google, e zbulon eksperti Kallanxhi

Eksperti i IT, Tom Kallanxhi tregoi në një intervistë për Euronews Albania se kënga me e kërkuar patriotike në Google është kënga “Mora fjalë”...

Incident diplomatik Britani-Greqi, Sunak anulon takimin me Mitsotakis

Një incident diplomatik është verifikuar mes qeverisë britanike dhe asaj greke për shkak të skulpturave të Partenonit, që aktualisht ndodhen në Muzeun Britanik. Kryeministri grek...

EMISIONI ILVA NOW

Linda Rama rrëfen hapat e karrierës së saj përballë gazetares Ilva Tare

Në një intervistë ekskluzive për gazetaren, Ilva Tare, aktivistja dhe gruaja e angazhuar, Linda Rama rrëfeu mbi karrierën e saj sfiduese, mënyrën si e...

Kultura dhe dialogu politik në Shqipëri, sipas optikës së Linda Ramës

Aktivistja Linda Rama në një rrëfim ekskluziv për “Ilva Now” në Euronews Albania analizoi etapat në të cilat ka kaluar dialogu politik në Shqipëri,...

“Jemi akoma me plagë të hapur”, Linda Rama përlotet ndërsa rrëfen për humbjen e Aneta Ramës

E ftuar në emisionin “Ilva Now”, aktivistja e shoqërisë civile dhe intelektualja e angazhuar, znj. Linda Rama foli ndër të tjera edhe për marrëdhënien...

“Nuk i festojmë fitoret”, këshilla e Linda Ramës për mandatin e tretë të PS-së

Aktivistja e njohur Linda Rama dhe njëherësh bashkëshortja e kryeministrit të vendit në studion e “Ilva Now” komentoi si e përjetoi fitoren e mandatit...

Linda Rama: Gratë në politikë duhet të kapërcejnë meritat personale për t’u ngritur në nivelin e misionit

Aktivistja e të drejtave të njeriut, njëherazi dhe bashkëshortja e kryeministrit Edi Rama, znj. Linda Rama tha në “Ilva Now” se gratë përfaqësuese të...

Linda Rama shpjegon ‘privilegjet’ kryeministrore nga të cilat ka hequr dorë nga dita e parë

Linda Rama, në një intervistë për gazetaren Ilva Tare tregoi se që nga dita e parë e bashkëshortit Edi Rama në krye të qeverisë...

Nga sulmet politike tek thellimi në karrierë, Linda Rama tregon pse ka zgjedhur të qëmtojë mesazhet e saj publike

Linda Rama, aktivistja dhe intelektualja e angazhuar, e cila prej 11 vitesh qëndron krah kryeministrit Edi Rama shpalosi përballë gazetares Ilva Tare në Euronews...

MË SHUMË NGA VENDI

111 vjetori i Pavarësisë, Veliaj mesazh për qytetarët nga “Parada e Shqiptarisë”

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, uroi gjithë shqiptarët për 111 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë. Gjatë fjalës së tij nga “Parada e Shqiptarisë”...

Pas komunës së Preshevës, flamuri shqiptar ngrihet dhe në Bujanoc

Pas Komunës së Preshevës, flamuri kuqezi është ngritur dhe në Komunën e Bujanocit me rastin e Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë. Kryetari i Këshillit Kombëtar...

VIDEO/ Kaluan përroin me fuoristradë, si rrezikuan të mbyteshin 3 banorë në Kolonjë

Tre banorë të zonës së Prodanit rrezikonin të mbyteshin në ujërat e përroit Prodan - Gjonc. Sipas burimeve për Euronews Albania, ndërhyrja e shërbimit zjarrfikës...

“Flamuri, Pavarësia, Bashkimi, Liria”, Kurti uron nga Vlora shqiptarët

Kreu i qeverisë së Kosovës Albin Kurti ka mbërritur në Vlorë në kuadër të Ditës së 111-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Në një prononcim të...