Vlora Hyseni në krye të SHISH? Softa: Duhet parë arsyeja pse u shkarkua në Kosovë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i Sigurisë dhe Rendit Fatjon Softa tha se Vlora Hyseni, e propozuar nga kryeministri Rama për kreun e ri të Shish është shkarkuar nga e njëjta detyrë në Kosovë dhe arsyeja duhet parë në rrugë institucionale.

Ajo ka qenë më herët drejtuese e Agjencisë së Inteligjencës në Kosovë, institucion nga i cili është shkarkuar nga presidentja Vjollca Osmani dhe kryeministri Albin Kurti.

Por sipas ekspertit Softa, ajo nuk ëhstë thjesht e shakrkuar por është larguar ng ainstitucioni, ndaj sipas ekpertit arsyet se përse ajo është shkakruar duhen parë në rrugë institucionale.

- Advertisement -

“Janë dy shtete të ndryshme, me rregullat e tyre në mënyrën e emërimit apo jo të personave. Nëse ajo është shtetase shqiptare ka të drejtën për t’u emëruar kudo që  ai, kryeministri e mendon. Duhen parë kushtet e shkarkimit, sepse ajo nuk është vetëm shkarkim, por ajo ëhstë larguar nga ai institucion. Këto motive duhen parë, duhen lexuar në rrugë insitucionale”,- tha eksperti Fatjon Softa i ftuar në Euronews Albania.

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vazhdojnë sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhias

Sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhjas, janë duke vazhduar, kanë thënë zyrtarë rusë dhe blogerë ushtarakë pro Kremlinit. Ata janë duke raportuar për luftime...

“Territor i pastër”/ Asgjësohen 108 bimë kanabis në Krujë

Vijon kontrolli i zonave të pyllëzuara, në terrene të vështira malore, kundër kultivimit të bimëve narkotike cannabis sativa. Finalizohet faza e 13-të e megaoperacionit policor...

Drafti i propozuar nga Rama, Bundestagu konfirmon për Euronews marrjen e dokumentit

Kryeministri Edi Rama, njoftoi ditën e djeshme përmes një konference për shtyp, se i ka dorëzuar kancelarit gjerman Olaf Scholz dhe kryeministrit francez Emanuel...

TË FUNDIT

Vazhdojnë sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhias

Sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhjas, janë duke vazhduar, kanë thënë zyrtarë rusë dhe blogerë ushtarakë pro Kremlinit. Ata janë duke raportuar për luftime...

“Territor i pastër”/ Asgjësohen 108 bimë kanabis në Krujë

Vijon kontrolli i zonave të pyllëzuara, në terrene të vështira malore, kundër kultivimit të bimëve narkotike cannabis sativa. Finalizohet faza e 13-të e megaoperacionit policor...

Drafti i propozuar nga Rama, Bundestagu konfirmon për Euronews marrjen e dokumentit

Kryeministri Edi Rama, njoftoi ditën e djeshme përmes një konference për shtyp, se i ka dorëzuar kancelarit gjerman Olaf Scholz dhe kryeministrit francez Emanuel...

EMRI| Grabitet banesa e gjyqtares së Durrësit

Shtëpia e një gjyqtareje në Durrës është grabitur. Shpëtime Pitaku është gjyqtarja e grabitur e cila ka shkuar këtë të premte në polici ku...

Pacientja: Botoks-i më ka lehtësuar dhimbjen e migrenës, kam bërë dhe tek sqetullat

Një nga pacientet që ka aplikuar botoks-in foli për mikrofonin e Euroneës Albania, ku tregoi dhe ndërhyrjet. Ajo u shpreh se aplikimi i botoks-it i...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×