English

Xheni Karaj publikon foton: Ky është Krishti real sipas antropologjisë…

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Portreti i Jezusit i pikturuar nga Salustiano Garcia me rastin e Javës së Shenjtë në Sevilje ka ngjallur debat në ditët e fundit. Për eventin, i cili do zhvillohet nga data 24 deri më 31 mars 2024, artisti ka krijuar një imazh që disa e kanë cilësuar “të turpshëm” dhe “provokues”.

- Advertisement -

Aktivistja LGBTQI, Xheni Karaj tha në emisionin GoodMorning Albanians në Euronews Albania se portreti femëror i Krishtit i duke shumë interesant, por sipas saj antropologjia tregon se Krishti ka pasur një portret shumë ndryshe nga ai me të cilin jemi mësuar.

Ajo soll në vëmendje një dokumentar të Disovery Channel që bazuar në të dhënat antropologjike të banorëve të zonës së Nazaretit kanë rindërtuar portretin e Krishtit.

“Në vende të ndryshme portreti i Krishtit na vjen me tipare të ndryshme. Në 2001 një dokumentar i Discovery Channel dhe BBC bazuar në studimi e një kafke hebreje të marrë në një laborator rezulton se portreti i Krishtit bazuar dhe në tiparet e banorëve të zonës së Nazaretit, është një fakt shkencor që bën edhe sens për një zonë të Lindjes së Mesme”, tha aktivistja.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?