Zelenski kërkon parapërgatitje për sulm bërthamor nga Rusia

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ka paralajmëruar se Rusia është e gatshme të përdorë armë bërthamore për t’i dhënë fund pushtimit të Ukrainës në mënyrë katastrofike.

Ai bëri thirrje që bota të përgatitet për më të keqen dhe të marrë masa për të siguruar rezerva të ilaçeve kundër rrezatimit si dhe të ndërtojë strehime për sulme ajrore.

Paralajmërimin e fortë, Zelenski e ka bërë gjatë një interviste të shtunën në mbrëmje për mediat lokale në Ukrainë, shkruan “Daily Mail”.

- Advertisement -

“Ne nuk duhet të presim momentin kur Rusia të vendosë të përdorë armët bërthamore, duhet të përgatitemi për këtë gjë. Rusia mund të përdorë çdo armë, jam i bindur për këtë”, tha ai.

Intervista e tij u transmetua në gjashtë faqe informative ukrainase.

Të premten, Zelenski tha se Putin për shkak të dëshpërimit mund të përdorë armë bërthamore taktike kundër rezistencës së Ukrainës.

Moska në shenjë hakmarrjeje për fundosjen e luftanijes ‘Moskva’ ka kryer bombardime në tetë qytete, përfshirë Kievin.

Këto komente të presidentit ukrainas, vijnë pas deklaratës së bërë nga zëdhënësi i Kremlinit, Dimitri Peskov për CNN, ku tha se Moska mund të përdorë armë nukleare në Ukrainën në rast të ‘një kërcënimi ekzistencial’.

Anija ‘Moskva’, konsiderohet si një humbja më e madhe e marinës ruse që prej 1945.

Ukraina thotë se e kanë goditur luftanijen me dy raketa ‘Neptune’ të lëshuara nga porti i Odesës.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi, nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Italia, vendi i parë perëndimor që ndalon ChatGPT

Italia është bërë vendi i parë perëndimor që ka bllokuar chatbot-in e avancuar ChatGPT. Autoriteti italian i mbrojtjes së të dhënave tha se kishte...

Bardh Sejdari tregon për “Barometrin” sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet

Bardh Sejdari ka treguar në emisionin “Barometri” se sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet. Ai ka bërë një analizë të shkurtër se sa shkon...

TË FUNDIT

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi, nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Italia, vendi i parë perëndimor që ndalon ChatGPT

Italia është bërë vendi i parë perëndimor që ka bllokuar chatbot-in e avancuar ChatGPT. Autoriteti italian i mbrojtjes së të dhënave tha se kishte...

Bardh Sejdari tregon për “Barometrin” sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet

Bardh Sejdari ka treguar në emisionin “Barometri” se sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet. Ai ka bërë një analizë të shkurtër se sa shkon...

Rritet shqetësmi për kostot e jetesës në Tiranë, si ndryshoi në matjet e Barometrit?

Shqetësimi i qytetarëve për koston e jetesës në kryeqytet është rritur. Të ndarë sipas gjinive 32.8% e atyre që mendojnë kështu janë meshkuj, ndërsa...

A është përmirësuar transporti publik në kryeqytet? E zbulon Barometri

Transporti publik është renditur si një nga problematikat kryesore sa i përket qytetarëve të Tiranës. 13.4% e të pyeturve nga Barometri i përkasin gjinisë femërore,...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×