English

Zelensky nënshkruan ligjin për nxitjen e rekrutimit kundër agresionit rus

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy nënshkroi të martën një ligj të diskutueshëm që zgjeron shtrirjen e rekrutimit për të rimbushur forcat e Ukrainës ndërsa ato vazhdojnë të kundërshtojnë agresionin rus.

- Advertisement -

Ligji u miratua nga parlamenti vetëm disa ditë më parë dhe do të hyjë në fuqi pas një muaji. Ai synon të thjeshtojë procesin e identifikimit të të gjithë burrave të kualifikuar për rekrutim në vend, shumë prej të cilëve kanë shmangur rekrutimin duke qëndruar jashtë kontaktit me autoritetet.

Ligji gjithashtu u jep ushtarëve stimuj si shpërblime në para ose para për të blerë një shtëpi ose makinë, të cilat disa analistë paralajmërojnë se Ukraina nuk mund t’i përballojë.

Ukraina ka qenë duke luftuar për të shmangur përparimin rus gjatë muajve të fundit. E tejkaluar në numër dhe pa armë, ajo ka nevojë të madhe për trupa dhe municione shtesë, por dyshimet për të ardhmen e ndihmës ushtarake perëndimore po rriten.

Veçanërisht e rëndësishme është e ardhmja e politikës së SHBA-së, me republikanët në Dhomën e Përfaqësuesve në Uashington që pengojnë miratimin e një pakete ndihme ushtarake që do të rifillonte fondet dhe furnizimet për përpjekjet e luftës në Ukrainë.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?