Zvarritet sërish gjyqi për statutin e PD, avokati i Alibeajt kërkoi më shumë kohë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Edhe këtë të martë nuk pati vendim për statutet e Partisë Demokratike që kanë dalë nga kuvendet e 17 korrikut 2021 dhe 18 dhjetorit.

Gjykata e Apelit Tiranë e shtyu vendimmarrjen për ankimin e Enkelejd Alibeajt, i cili ka kërkuar që vendimet e këtyre dy kuvendeve të regjistrohen bashkë.

Kjo është shtyrja e katërt, pas atyre që më herët gjykata ka bërë më 3 e 10 nëntor si dhe më 6 dhjetor. Shkaku i shtyrjes këtë herë ishte kërkesa e avokatit Rezart Kthupi për më shumë kohë që të njihet me dosjet. Seanca e radhës është caktuar më 22 dhjetor.

- Advertisement -

Shqyrtimi i kësaj çështje në Gjykatën e Apelit edhe në rast vendimmarrje nuk do të zgjidhte asgjë në mënyrë përfundimtare sa i takon statutit të Partisë Demokratike që njihet ligjërisht.

Në rastin më të mirë për palën e Enkelejd Alibeajt, nëse gjykata do e pranoj kërkesën, atëherë çështja do të rikthehej në shkallën e parë të gjyqësorit.

Në këtë shkallë të gjyqësorit ka edhe një vendim dhënë nga gjyqtari, Agron Zhukri i cili ka njohur statutin e dalë nga Kuvendi që thirri Sali Berisha më 11 dhjetor 2021. Por edhe vendimi i Zhukrit është apeluar nga Alibeaj që kërkon rrëzimin e tij.

Për këtë çështje ende nuk ka një datë shqyrtimi nga Gjykata e Apelit. Nëse Apeli do të pranonte kërkesën e Alibeajt, do i hapej rruga e mbetjes në fuqi të vendimeve që kanë dalë nga kuvendi 18 dhjetorit.

Por nëse Gjykata rrëzon ankimin e Enkelejd Alibeajt, atëherë Berishës do i lindte e drejta për ta regjistruar statutin e 11 dhjetorit në regjistrin kombëtar të partive, duke mbajtur në mënyrë definitive vulën dhe firmën e PD-së edhe zyrtarisht.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kompensimi i dyshimtë 1.2 mln euro, lirohet Arlind Gjokutaj

Gjykata e Tiranës ka ndryshuar masën e sigurisë për ish-sekretarin e Përgjithshëm të Ministrisë së Fianacave, Arlind Gjokutaj. Nga masa e sigurisë “Arrest në...

“Me Amerikën nuk ka lojëra”, Arifi: Ja ku gaboi Albin Kurti

Shqiprim Arifi, kreu i Partisë Alternativa për Ndryshim tha në një intervistë për Euronews Albania se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka gabuar në menaxhimin...

“Më lironi”- Apeli jep vendimin për Mazen, i përfshirë në vrasjen e 20-vjeçarit

Gjykata e Apelit në Tiranë ka rrëzuar kërkesën e Ensi Mazës për një masë më të lehtë sigurie për përfshirjen e tij në vrasjen...

TË FUNDIT

Kompensimi i dyshimtë 1.2 mln euro, lirohet Arlind Gjokutaj

Gjykata e Tiranës ka ndryshuar masën e sigurisë për ish-sekretarin e Përgjithshëm të Ministrisë së Fianacave, Arlind Gjokutaj. Nga masa e sigurisë “Arrest në...

“Me Amerikën nuk ka lojëra”, Arifi: Ja ku gaboi Albin Kurti

Shqiprim Arifi, kreu i Partisë Alternativa për Ndryshim tha në një intervistë për Euronews Albania se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka gabuar në menaxhimin...

“Më lironi”- Apeli jep vendimin për Mazen, i përfshirë në vrasjen e 20-vjeçarit

Gjykata e Apelit në Tiranë ka rrëzuar kërkesën e Ensi Mazës për një masë më të lehtë sigurie për përfshirjen e tij në vrasjen...

“Nuk e dorëzojmë republikën tonë te këta fashistë” – Kurti flet për situatën në Veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i pranishëm në forumin e Bratislavës tha se situata në Veri nuk është rrjedhojë e protestave të qytetarëve por...

Bratislavë, Rama batuta me Kovaçevskin: Integrimi na la pa flokë

Kryeministri Edi Rama “kritikoi” vonesat e anëtarësimit në Bashkimin Europian të vendeve të Ballkanit Perëndimor ndërsa mbante fjalën e tij në panelin e diskutimit...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×