Endrit Shabani: 11 linjat e transportit publik në Tiranë janë monopol i privatit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryetari i Nismës Thurrje, Endrit Shabani deklaroi se 11 linjat e transportit publik në Tiranë janë monopol i sektorit privat.

Në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, Shabani u shpreh se duke pasur pasur konkurrencë, sektori privat në transportin urban mund të abuzojë me qytetarët.

“Ne i kemi dhënë monopol privatit. Pra, është ndarë në 11 linja transporti urban në Tiranë dhe i është dhënë monopol privatit. Po të ishte për monopol, më mirë ta merrte publiku, ose le të vendoset konkurrencë e lirë në treg. Duke qenë monopol, privati nuk ka konkurrencë. Duke mos pasur konkurrencë, mund t’i bëjnë çfarë të duan qytetarëve.

- Advertisement -

Ose do ecin në këmbë ose do marrin autobusin. Linjën e ka monopol, mund të kërcënojë bashkinë, siç e bën vazhdimisht, mund të kërcënojë qytetarët, siç e bën vazhdimisht”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Zelensky akuza Rusisë: Po mbani ‘peng’ centralin bërthamor të Zaporizhzhia

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky tha se trupat ruse po e mbanin “peng” uzinën bërthamore të Zaporizhzhia dhe siguria e saj nuk mund të garantohej...

Në fokus goditja e krimit, Rrumbullaku pret në zyrë delegacionin nga Kosova

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku priti në një takim këtë të martë, Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Kosovës, Kolonel...

Rama: Sportistët elitarë mbështeten financiarisht si në nivelin e parë europian

Sot janë nderuar 7 sportistë shqiptarë, kampionë bote dhe Europe, që kanë përfaqësuar vendin në peshëngritje, ski, mundje, boks, bilardo e bodybuilding. Në fjalën e...

TË FUNDIT

Zelensky akuza Rusisë: Po mbani ‘peng’ centralin bërthamor të Zaporizhzhia

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky tha se trupat ruse po e mbanin “peng” uzinën bërthamore të Zaporizhzhia dhe siguria e saj nuk mund të garantohej...

Në fokus goditja e krimit, Rrumbullaku pret në zyrë delegacionin nga Kosova

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku priti në një takim këtë të martë, Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Kosovës, Kolonel...

Rama: Sportistët elitarë mbështeten financiarisht si në nivelin e parë europian

Sot janë nderuar 7 sportistë shqiptarë, kampionë bote dhe Europe, që kanë përfaqësuar vendin në peshëngritje, ski, mundje, boks, bilardo e bodybuilding. Në fjalën e...

“Kemi sfida”, Kushi: Do të ndërtojmë dhe tre stadiume, përfitimet që sjellin

Ditën e sotme  janë nderuar 7 sportistët e talentuar shqiptarë, kampionë bote dhe Europe të cilët kanë përfaqësuar Shqipërinë me dinjitet të lartë në...

Zbardhet lista e kandidatëve të Partisë Demokratike për këshilltarë në Tiranë

Është zbardhur lista e kandidatëve për këshilltarë bashkiak në Tiranë, nga ana e Partisë Demokratike me kryetar të komanduar Enkelejd Alibeajn. Lista e Partisë Demokratike...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×