English

Propozimi i mjekut: Fundjava të gjata pushimi që të reduktohet stresi i punës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Neurokirurgu Artid Lame thotë se edhe në Shqipëri, punonjësit duhet të marrin fundjava të gjata pushimi që të reduktohet stresi, ashtu sikurse bëjnë disa vende në botë.

- Advertisement -

Në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, Lame u shpreh se stresi është debat në të gjithë botën dhe ende nuk ka një studim deçiziv për të.

“Stresi ndikon në sëmuendshmëri, është si faktor shpërthyes, jo si faktor etiologjik. Këto debatohen në të gjithë botën, studimet janë të diskutueshme edhenë ambientet tona mjekësore, asnjë studim nuk është deçiviz. Bota merret shumë me stresin, janë ato politikat sociale dhe shëndetësore.

Në Francë, për shembull, punonjësit marrin fundjava të gjata, këto ndikojnë, pushimet. Këto ndikojnë në uljen e stresit. Ndoshta në vendin tonë duhet të kemi kështu politikash”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×