9 qendra shëndetësore për sezonin turistik në Vlorë, mungojnë vrojtuesit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Me nisjen e sezonit turistik në qarkun e Vlorës janë hapur nëntë qendra shëndetësore me shërbim 24 orë për t’i ardhur në ndihmë pushuesve.

“Qendrat shëndetësore fillimisht janë përgatitur nga ana infrastrukturore, sepse një pjesë janë marrë ambiente me qira, në vende afër bregdetit”, tregon Majlinda Gjika, shefe e njësisë vendore të kujdesit shëndetësor Vlorë.

Qendrat shëndetësore janë hapur prej 15 qershorit e do të funksionojnë deri në 15 shtator. Edhe qendra e plazhit të vjetër ka nisur funksionimin prej 2 javësh.

- Advertisement -

“Ne korrik presim një rritje fluksi, përgjithësisht fundjavat janë më të ngarkuara. Simptomat varen nga moshat, te moshat pediatrike kemi pasur më shumë gastrointerit apo djegie nga dielli, te moshat e rritura, hipertension apo edhe dhe djegie, helmimet gjithashtu. Kemi pasur edhe raste pozitive me COVUD sepse ofrojmë edhe testin e shpejtë”, thotë mjeku i qendrës Earl Llapi.

Në qendrën verore në Zvërnec personeli për shkak të vendndodhjes shumë afër zonës së plazhit shpesh gjendet edhe në stacione për të kryer shërbime të kërkuara nga pushuesit.

“Qendra është e pajisur me te gjitha medikamentet e nevojshme, duke nisur nga monitorimi i tensionit, virozat e stinës që pritet të fillojnë gjatë muajit gusht, po ashtu testet e shpejta të COVD. Gjithashtu pickimi nga insektet apo pickimi nga peshku, është një lloj peshku që qëndron i fshehur nën rërë dhe fëmijët e vegjël shpesh preken nga kjo gjë duke qenë se qëndrojnë në breg”, thotë mjekja Sara Kotra.

Përpos ngritjes së qendrave shëndetësore, ajo që bie në sy është mungesa e vrojtuesve të plazhit.

Mungesa e vrojtuesve vijon të mbetet problematikë edhe këtë sezon veror, edhe pse kusht për të përfituar lejen për ushtrimin e aktivitetit në stacionet e plazhit. Vitet e fundit të shumta kanë qenë rastet kur për shkak të mosdhënies së ndihmës pushues të moshave të ndryshme kanë hasur vështirësi në det, duke humbur dhe jetën.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Beleri do dënohet me burg”, Arian Çani: S’ka për t’u betuar kurrë

Gazetari Arian Çani tha se ajo që do të ndodhë me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës është politike. Ai u shpreh në një intervistë...

Turqia nis hetimet kundër 19 kompanive farmaceutike

Turqia ka nisur një hetim ndaj 19 kompanive farmaceutike për të përcaktuar nëse ato kanë shkelur ligjin e konkurrencës, thanë autoritetet turke në një...

Arian Çani paralajmëron skenarin: Do ta shihni çfarë do të ndodhë

Gazetari Arjan Çani tha në emisionin Now në Euronews Albania se Edi Rama nuk ka interes të hyjë në BE. Sipas tij, kërkesan ndaj Belerit...

TË FUNDIT

“Beleri do dënohet me burg”, Arian Çani: S’ka për t’u betuar kurrë

Gazetari Arian Çani tha se ajo që do të ndodhë me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës është politike. Ai u shpreh në një intervistë...

Turqia nis hetimet kundër 19 kompanive farmaceutike

Turqia ka nisur një hetim ndaj 19 kompanive farmaceutike për të përcaktuar nëse ato kanë shkelur ligjin e konkurrencës, thanë autoritetet turke në një...

Arian Çani paralajmëron skenarin: Do ta shihni çfarë do të ndodhë

Gazetari Arjan Çani tha në emisionin Now në Euronews Albania se Edi Rama nuk ka interes të hyjë në BE. Sipas tij, kërkesan ndaj Belerit...

Vritet me dy plumba në kokë shqiptari në Greqi (Emri)

Thimi Roland Droboniku alias Thimi Roland Prifti është qëlluar me dy plumba në kokë mbrëmjen e së enjtes në Greqi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur...

Zyrtari i PD: Ku gaboi Greqia me çështjen e Belerit

Kreu i FRPD, Besard Xhaferri tha në “Now me Erla Mëhillin” se në çështjen Beleri ka ndërhyrje politike, pasi betimi i tij duhet të...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×