A do ta spastrojë SPAK politikën? Kika sjell shembullin e rastit rumun

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari Mentor Kikia tha në një intervistë për Euronews Albania lëvizjet dhe balancat politike nuk duhet të vendosë nëse do t’i prishë apo do t’i ndreqë drejtësia.

Sipas tij, drejtësia duhet të funksionojë si gardiane e ligjit dhe kush abuzon me financat publike duhet të shkojë të përgjigjet para drejtësisë.

“Në kushtet kur ne kemi dështuar që demokracinë reale ta vendosim me votë, në kushtet kur ne kemi të pamundur të zëvendësojmë qeveritë e korruptuara përmes votës, dëshpërimisht kemi hedhur sytë, fillimisht nga ndërkombëtarët. Në fakt ata nuk ndërhynë. Tani ne shpresojmë që tani të jetë SPAK-u ai që do të bëjë një listë dhe do të mbledhë ca njerëz, t’i çojë në burg dhe atëherë ne do të themi që shpëtuam nga kjo kastë e vjetër.

- Advertisement -

Në fakt diçka e tillë është eksperimentuar në Rumani ku strukturat e drejtësisë së re, të ngritura me të njëjtën metodologji siç u ngritën në reformën në drejtësi në Shqipëri, fillimisht vendosën të bëjnë një spastrim politik duke hartuar një listë me njerëzit që duhet të arrestoheshin dhe më pas të gjenin provat. Nuk funksionoi dhe nuk besoj që do të funksionojë as këtu,” – u shpreh Kikia.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Deputetja britanike: Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë, të përballet me drejtësinë

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka kërkuar që Milan Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë. Radoiçiçi dyshohet se qëndron prapa agresionit në veri të Kosovës më...

Vrasja e mësuesit në Francë, 6 adoleshentë dënohen për krimin makabër

Gjashtë adoleshentë janë dënuar në lidhje me ngjarjet që çuan në prerjen e kokës së mësuesit të tyre Samuel Paty në vitin 2020, në...

Tentoi t’u kalonte kufirin grek 4 emigrantëve, kapet 38-vjeçari nga Banglandeshi

Një 38-vjeçar nga Banglandeshi, banues në Kamzë është arrestuar pasi u kap nga policia e Gjirokastrës ndërsa tentoi t’u kalonte kufirin me Greqinë 4...

TË FUNDIT

Deputetja britanike: Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë, të përballet me drejtësinë

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka kërkuar që Milan Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë. Radoiçiçi dyshohet se qëndron prapa agresionit në veri të Kosovës më...

Vrasja e mësuesit në Francë, 6 adoleshentë dënohen për krimin makabër

Gjashtë adoleshentë janë dënuar në lidhje me ngjarjet që çuan në prerjen e kokës së mësuesit të tyre Samuel Paty në vitin 2020, në...

Tentoi t’u kalonte kufirin grek 4 emigrantëve, kapet 38-vjeçari nga Banglandeshi

Një 38-vjeçar nga Banglandeshi, banues në Kamzë është arrestuar pasi u kap nga policia e Gjirokastrës ndërsa tentoi t’u kalonte kufirin me Greqinë 4...

BBC: Kukësi, qyteti i parë i nominuar për çmimin Nobel

Lush Alida Ismailaj po ndihmonte një gazetare franceze të kalonte kufirin nga Shqipëria në Kosovë, kur një bombë shpërtheu aty pranë, duke spërkatur copëza...

Vjosa Osmani mbërrin në Katar, merr pjesë në Forumin e Dohas

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka udhëtuar për vizitë zyrtare në Doha të Katarit. Bëhet e ditur se Osmani nesër do të marrë pjesë në...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×