Akuzat ndaj Kryemadhit, Balla: Transferta parash nga Rusia, preket siguria kombëtare

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kreu i grupit parlamentar të partisë Socialiste Taulant Balla tha në një intervistë për Euronews Albania se dokumentet që tregojnë se Monika Kryemadhi ka marrë para nga biznesmenë rusë janë dëshmi e ndikimit të Rusisë në rajon.

Balla u shpreh se nuk bëhet fjalë për akuza të PS por dokumente të publikuara nga media shqiptare dhe ajo evropiane.

Sipas tij, derisa jemi përballë transfertave të parave nga Rusia, është një çështje që i përket sigurisë kombëtare.

- Advertisement -

“Janë dokumente ku Kryemadhi rezulton se është përfituese dividenti nga llogari bankare të kompanive të rusëve të cilët rezulton të jenë jo njerëz të zakonshëm por biznesmenë të lidhur ngushtësisht me Kremlinin në sektor të rëndësishëm si ai i naftës. Kur transferon divident do të thotë që je aksioner. Kur bëhet fjalë për transferta parash nga Rusia është çështje e sigurisë kombëtare. Vërtetësinë e dokumenteve e verifikon vetëm prokuroria. Në pamje të parë ato dokumente duken origjinale. Nuk bëhet më fjalë ta çojmë ne në SPAK. SPAK i ka vetë dosjet. Koha kur politika vë në lëvizje drejtësinë ka marrë fund”, tha Balla.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Panairi i parë agroturistik në Përrenjas, fermerët dhe zejtarët: Mungon tregu

Përrenjasi, një qytet i vogël në juglindje të vendit, ka organizuar për herë të parë Panairin Agroturistik. Të shumtë ishin banorët e zonës të...

Ekspozita “Retrospektivë”: 1 vit nga humbja e Sali Shijakut

1 vit pas humbjes së “Artistit të Merituar”, “Piktorit të Popullit” dhe “Nderit të Kombit”, Sali Shijaku, hapet ekspozita “Retrospektivë” me pikturat e tij...

Presidenca e Rrjetit Mesdhetar të Enteve Rregullatore i kalon Shqipërisë

Shqipëria mori sot presidencën e radhës të Rrjetit Mesdhetar të Enteve Rregullatore, teksa në Tiranë më datat 28 dhe 29 shtator zhvillohet Asambleja Plenare...

TË FUNDIT

Panairi i parë agroturistik në Përrenjas, fermerët dhe zejtarët: Mungon tregu

Përrenjasi, një qytet i vogël në juglindje të vendit, ka organizuar për herë të parë Panairin Agroturistik. Të shumtë ishin banorët e zonës të...

Ekspozita “Retrospektivë”: 1 vit nga humbja e Sali Shijakut

1 vit pas humbjes së “Artistit të Merituar”, “Piktorit të Popullit” dhe “Nderit të Kombit”, Sali Shijaku, hapet ekspozita “Retrospektivë” me pikturat e tij...

Presidenca e Rrjetit Mesdhetar të Enteve Rregullatore i kalon Shqipërisë

Shqipëria mori sot presidencën e radhës të Rrjetit Mesdhetar të Enteve Rregullatore, teksa në Tiranë më datat 28 dhe 29 shtator zhvillohet Asambleja Plenare...

Përjashtimet e deputetëve, Sefa-Bardhit: Vetë i firmosën, tani u qajnë hallin

Sekretari për çështjet ligjore të Partisë Demokratike, Indrit Sefa iu përgjigj Gazment Bardhit për çështjen e përjashtimit të deputetëve. Sipas tij duhet kujtuar data 10...

Tuma e Kamenicës, vizitorët e huaj të mahnitur nga historia

Sitet arkeologjike në Shqipëri po thithin gjithmonë e më shumë turistë, kryesisht të huaj. Një ndër to është Tuma e Kamenicës, e cila është...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×