Ambasadori i BE-së thirrje Maqedonisë së Veriut: Ndryshoni Kushtetutën

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Shkup, David Geer, i ka kërkuar ligjvënësve maqedonas të bëjnë ndryshimet Kushtetuese, për të përfshirë pakicën bullgare në preambulën e saj.

Ndryshimet kushtetuese janë parashikuar në Marrëveshjen me Bullgarisë për zgjidhjen e kontesteve për gjuhën, identitetin dhe aspektet historike andaj edhe është kusht për vazhdimin e negociatave të vendit për anëtarësim në Bashkimin Evropian (BE).

Ambasadori i BE-së tha se Maqedonia e Veriut ndodhet në një moment shumë të veçantë të historisë, pasi sipas tij, procesi i zgjerimit është vendosur si prioritet kryesor në agjendën e BE-së, që do të thotë se gjërat mund të zhvillohen shumë shpejt.

- Advertisement -

“Maqedonia e Veriut mund ta shfrytëzojë atë mundësi, për të qenë në gjendje të ecë përpara dhe hapi tjetër që duhet bërë është ndryshimi i Kushtetutës”, tha Geer gjatë një vizite në qytetin e Ohrit.

Ai theksoi se Shkupi ka hapur negociatat e anëtarësimit me Bashkimin Evropian, por kjo rrugë mund të vazhdohet vetëm me ndryshimin e Kushtetutës.

“Kuptohet se po flasim për një vendim sovran që duhet të merret nga vendi juaj. Mirëpo, po flasim për një vendim thelbësor për të ecur përpara”, tha ambasadori I BE

Ai përmendi edhe nevojën për reforma, që sipas ambasadorit të bllokut evropian, janë kyçe për dinamizimin e procesit të integrimit evropian.

“Sa më shpejt të zbatohen reformat, aq më e shpejtë do të jetë hyrja e vendit në BE”, u shpreh Geer.

Në mars 2020, Bashkimi Evropian vendosi që të fillonte negociatat me Maqedoninë Veriut , por ky proces u bllokua nga Bullgaria duke kushtëzuar mbështetjen e saj me zgjidhjen e kontesteve mes dy vendeve. Bullgaria hoqi veton në vitin 2022 pas arritjes së marrëveshjes me Maqedoninë e Veriut, me ndërmjetësimin e Francës.

Por, ndryshimet kushtetuese tani kundërshtohen nga opozita maqedonase. VMRO DPMNE ka thënë se Brukseli duhet të japë garanci se Sofja nuk do të paraqesë kushtëzime tjera në procesin e mëtejmë të integrimit evropian të vendit.

Ndryshimet kushtetuese miratohen me votat e 80 deputetëve nga 120 sa ka Kuvendi i Maqedonisë së Veriut. Shumica parlamentare ka 74 deputetë.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shpenzimet për lodra fëmijësh, këtë vit erdhi mall me vlerë 13 milionë euro

Lodrat e fëmijëve që kanë ardhur këtë vit në Shqipëri kushtojnë 13 milionë euro. Ato janë importuar kryesisht nga Kina, Greqia e Italia. Tregu i...

Rritet sërish inflacioni, 3.9% në muajin nëntor

Inflacioni u rrit lehtë në muajin nëntor, duke prekur nivelin 3.9 %. Të dhënat e INSTAT tregojnë, se ai qëndron mbi nivelin normal për...

Bonus për shtresat në nevojë, Mete: Do ta ndajmë brenda këtij viti

Pas pensionistëve që marrin bonus 5000 lekë këtë fundvit, qeveria do të miratojë shpërblim edhe për shtresat në nevojë. Lajmin e bën të ditur, Ministri...

TË FUNDIT

Shpenzimet për lodra fëmijësh, këtë vit erdhi mall me vlerë 13 milionë euro

Lodrat e fëmijëve që kanë ardhur këtë vit në Shqipëri kushtojnë 13 milionë euro. Ato janë importuar kryesisht nga Kina, Greqia e Italia. Tregu i...

Rritet sërish inflacioni, 3.9% në muajin nëntor

Inflacioni u rrit lehtë në muajin nëntor, duke prekur nivelin 3.9 %. Të dhënat e INSTAT tregojnë, se ai qëndron mbi nivelin normal për...

Bonus për shtresat në nevojë, Mete: Do ta ndajmë brenda këtij viti

Pas pensionistëve që marrin bonus 5000 lekë këtë fundvit, qeveria do të miratojë shpërblim edhe për shtresat në nevojë. Lajmin e bën të ditur, Ministri...

“Sot të kryhet kjo punë”- Lala: Murseli e zbatoi me nxitim planin, ka diçka të madhe

Gazetarja investigative Klodiana Lala ka zbuluar bisedat mes Naim Murselit dhe Kushtrim Kokallës, para vrasjes së Liridonës. Në “Euronews Albania”, Lala tha se gjatë bisedës...

Vuçiç akuzohet për blerje votash, partia e presidentit me call center

Në kulmin e fushatës elektorale në Serbi ka shpërthyer një skandal për blerje votash. Një grup investigimi gazetarësh zbuloi një call center në periferi...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×