English

Analisti: Putin po bëhet gati të sulmojë Moldavinë!

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Argjend Zejnaj tha në një intervistë për Euronews Albania se Rusia do ta ruajë botën serbe në rajonin e Ballkanit.

- Advertisement -

Sipas tij, dy janë momente këtë vit kur rajoni rrezikohet nga sulmet, në qershor kur mbahen zgjedhjet në BE ose në nëntor kur mbahen zgjedhjet në SHBA.

“Ose qershori kur do mbahen zgjedhjet në BE dhe të gjithë do jenë të përqendruar atje, ose nëntori kur do mbahen në SHBA këto mund të jenë 2 momente shumë të rrezikshme për rajonin e Ballkanit. Teorikisht të gjithë po përgatiten për një sulm të mundshëm te Moldavia, që pak kilometra e ndajnë nga ajo që ka okupuar Rusia në Ukrainë, ose në qershor ose në nëntor Transnistri do të provojë të shpallë pavarësinë dhe më pas do ndërhyjë Rusia për të ruajtur popullin e vet nga moldavët. Dodik gjithashtu do kërkojë të bëjë diçka më konkrete se deklaratat, fakti që ka kaq shumë takime, disa takime i kemi parë, disa që nuk i shohim. Rusia është ajo që do ta ruajë botën serbe në Ballkan”, tha ai.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?