Avancimi në Lindje të Ukrainës, qytetarët do vendosin për bashkimin me Rusinë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një komandant ushtarak ukrainas thotë se suksesi i një kundërofensive është realizuar nga trupat e tij rreth qytetit të Kharkiv dhe tanimë çdo gjë u lihet atyre në dorë pasi e njohin terrenin. Forcat ruse duket se janë larguar nga qyteti dhe fshatrat përreth.

“Shumica dërrmuese e ushtarakëve që janë rekrutuar për mbrojtjen territoriale –  janë marrë në zona të caktuar për detyra specifike. Avantazhi është se është se vartësit e mi nuk kanë nevojë për harta – ata kanë një hartë në kokën e tyre,  e njohin këtë zonë jo me harta, ata e kanë shkelur  më parë. Kjo është forca jonë”, u shpreh komandanti.

Por më në jug-lindje, përgjatë vijës së frontit në rajonin e Donbasit, forcat ruse po vazhdojnë të sulmojnë me  një breshëri të pamëshirshme artilerie, dhe kanë arritur të marrin disa territore.

- Advertisement -

Në qytetin Kherson të kontrolluar nga Rusia, imazhet e publikuara nga Ministria e Mbrojtjes ruse tregojnë vullnetarë që shpërndajnë ndihma humanitare.

Zyrtarët atje thonë se planifikojnë të kërkojnë aneksimin nga Moska, një veprim që do të konfirmonte pushtimin e territorit ukrainas.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se i takon banorëve të Khersonit të vendosin nëse duan të bashkohen me Rusinë, por vendimi duhet të ketë një bazë të qartë ligjore.

Separatistët rusë në Donetsk festuan përvjetorin e tetë të pavarësisë së tyre të vetëshpallur. Sheshi  në qendër të qytetit mori emrin e  një oficeri rus, i cili ishte ndër ushtarakët e parë rusë të vrarë në atë që Moska e cilëson  si operacion ushtarak special.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×