English

“BE po blen armë nga Izraeli”, paralajmërimi i profesorit: Po rritet ekstremizmi!

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Yehuda Hamovitz, profesor nga Izraeli analizoi në një intervistë për Euronews Albania se luftën e përgjakshme që po ndodh në Rripin e Gazës.

- Advertisement -

Ai u shpreh se Izraeli nuk e donte këtë luftë, por i duhet të mbrojë veten ndaj nuk mund të ndalet tani, pasi terroristët do të godasin sërish.

Hamovitz u shpreh se ekstremizmi në Evropë po rritet, dhe prej tij po mbrohet Izraeli duke luftuar.

“Do ketë njerëz që do na urrejnë dhe njerëz që do na pëlqejnë, se ne jemi për Evropën, nuk jemi kufiri për vende të tjera si Azia. Gjithë këto luftëra, përfshirë atë që po ndodh në Ukrainë, apo ajo mes Kinës dhe Tajvanit… njerëzit duhet të blejnë shumë armatime, ndaj industritë tona po lulëzojnë se Evropa po blen armatime nga ne. Është diçka ndryshe ajo që thuhet, nga ajo që ndihet. Ekstremizmi në Evropë po rritet, sepse pushtimin ata e ndiejnë ne vendin e tyre, atë që ne e parandaluam në vendin tonë, ndaj ne duhet t’i tregojmë botës se ne po mbrojmë veten tonë, se nuk e donim këtë luftë, por duhet të mbrojmë vendin tonë dhe nëse ndalemi tani, çfarë do të ndodhë? Atë do vazhdojnë të godasin”, tha ai.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?