Belinda Balluku zbulon detaje nga projekti i urës së Bunës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zv. kryeministrja Belinda Balluku tha në një intervistë për Euronews Albania se kanë firmosur marrëveshje shumë të rëndësishme në Podgoricë këtë të hënë.

Sa i takon ndërtimit të urës mbi lumin Buna, Balluku tha se është një projekt i propozuar nga Abazoviç dhe është përqafuar nga Shqipëria sepse çon përpara turizmin dhe prodhon ekonomi qarkulluese.

Në këtë pikë të projektit, Balluku tha se qeveria jonë ka marrë përsipër prodhimin.

- Advertisement -

“Ky projekt kërkon një angazhim të vërtetë financiar nga të dyja qeveritë. U ra dakord gjatë mbledhjes së sotme dhe u tha dhe në konferencën për shtyp se investimi do të ndahet 50-50 midis palëve. Është një urë 300 metra e gjatë dhe sigurisht është projektuar që të mbrojë ambientin ku ndodhet sepse ndodhet në një zonë të mbrojtur gjithashtu.

Ne do të provojmë të kemi një mbështetje nga Bashkimi Europian për të pasur një lloj mundësie që të jetë e ndarë midis grandit dhe kredisë, por sigurisht në rast se do të shikojmë se do të jetë e pamundur, sigurisht do të mbulohet nga buxheti i shtetit. Ne kemi tashmë një eksperiencë, e kemi bërë këtë me Kosovën, sa i përket hekurudhës Durrës-Prishtinë,” – u shpreh Balluku.

Zv. kryeministrja u shpreh se në 12 muajt e ardhshëm mund të kemi një afat të saktë se kur mund të fillojë ndërtimi, ndërsa kostoja nuk mund të thuhet sepse duhet të jetë një projekt inxhinierik i mirëfilltë që të vlerësohet sa do të jetë 50% që do të paguhet nga Shqipëria.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Korrupsioni/ Spaho: Nëse denoncon, qytetari përballet me një strukturë të korruptuar

Eksperti i Ekonomisë, Mateo Spaho, është shprehur se qytetari që shkon për të marrë një shërbim dhe detyrohet të japë ryshfet, nuk është aq...

Vrasja e Liridonës me porosi të partnerit, flet për herë të parë ambasadori suedez

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj, Naim Murselit. Sipas mediave...

BE-ja jep dritën e gjelbër për t’i ndarë Hungarisë rreth 1 miliard euro

Ministrat e Financave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë pajtuar për t’i ndarë 920 milionë euro për Hungarinë, në kuadër të fondeve për...

TË FUNDIT

Korrupsioni/ Spaho: Nëse denoncon, qytetari përballet me një strukturë të korruptuar

Eksperti i Ekonomisë, Mateo Spaho, është shprehur se qytetari që shkon për të marrë një shërbim dhe detyrohet të japë ryshfet, nuk është aq...

Vrasja e Liridonës me porosi të partnerit, flet për herë të parë ambasadori suedez

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj, Naim Murselit. Sipas mediave...

BE-ja jep dritën e gjelbër për t’i ndarë Hungarisë rreth 1 miliard euro

Ministrat e Financave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë pajtuar për t’i ndarë 920 milionë euro për Hungarinë, në kuadër të fondeve për...

“I korruptuari perceptohet si i zoti”, Qiraxhi: Ndikon klima e pandëshkueshmërisë

Aktivisti Mirgen Qiraxhi është shprehur se në Shqipëri i korruptuari perceptohet si një njeri i aftë dhe i zoti dhe i pakorruptuari perceptohet si...

SPAK lëshon 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit ka lëshuar 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×