Denoncimi i mjekut: Infermierët në Maqedoni paguhen sa punëtorët e pastrimit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sot në orën 13:00 pritet të zhvillohet protesta e mjekëve në Maqedoninë e Veriut, të cilët janë të pakënaqur me pagat e tyre.

Sefedin Aliu, nënkryetar i sindikatës së mjekëve, në një lidhje të drejtpërdrejtë në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, tha se ka shumë probleme në shëndetësi.

Më tej, ai theksoi se pagat e infermierëve në Maqedoni janë të njëjta me pastruesit.

- Advertisement -

“Problemet në shëndetësi janë grumbulluar prej një kohe shumë të gjatë. Vonesa e pagave të janarit nxiti më shumë pakënaqësitë që të vihej te kjo protestë.

U justifikuan me sistemin dhe tashmë pagesën na e kanë kaluar. Ne kemi një situatë absurde. Në Maqedoni me ngritjen e pagës minimale infermierët janë barazuar me rrogën më të ulët. Paga minimale është më pak se 300 euro. Te ne ndodh barazimi i pastruesve dhe i infermierëve”- theksoi ai.

Më tej, ai nënvizoi se një mjek i pa specializuar merr 600 euro, ndërsa një mjek specialist 900 euro.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Pakësimi i studentëve, përfaqësuesi i ministrisë: Janë të lidhura me demografinë

Përfaqësuesi i ministrisë së Arsimit, Oltion Rrumbullaku tha në një intervistë për “Review” në Euronews Albania se pakësimi i studentëve lidhet me demografinë dhe...

Alimehmeti: Trumbetohet Porti i Durrësit po s’ka studentë për mekanik detarë

Mjeku Ilir Alimehmeti tha për “Review” në Euronews Albania se Porti i Durrësit trumbetohet, por në fakt s’ka studentë që duan të profilizohen si...

I dashuri i Klodiana Vefës rrëfen debatin e fundit: Ajo s’e kishte frikë burrin

Klodiana Vefa mbeti e vrarë në mes të rrugës në Itali me tre plumba. Ajo u qëllua nga bashkëshorti, me të cilin ende nuk...

TË FUNDIT

Pakësimi i studentëve, përfaqësuesi i ministrisë: Janë të lidhura me demografinë

Përfaqësuesi i ministrisë së Arsimit, Oltion Rrumbullaku tha në një intervistë për “Review” në Euronews Albania se pakësimi i studentëve lidhet me demografinë dhe...

Alimehmeti: Trumbetohet Porti i Durrësit po s’ka studentë për mekanik detarë

Mjeku Ilir Alimehmeti tha për “Review” në Euronews Albania se Porti i Durrësit trumbetohet, por në fakt s’ka studentë që duan të profilizohen si...

I dashuri i Klodiana Vefës rrëfen debatin e fundit: Ajo s’e kishte frikë burrin

Klodiana Vefa mbeti e vrarë në mes të rrugës në Itali me tre plumba. Ajo u qëllua nga bashkëshorti, me të cilin ende nuk...

“Në 2030 do studiojnë për influencer”, Nora Malaj: Sistemi i arsimit ka dështuar

Ish-ministrja Nora Malaj tha në një intervistë për “Review” në Euronews Albania se në vitin 2030 pritet që studentët të zgjedhin degën e influencerit,...

Mehmeti ironizon sistemin arsimor: T’i them familjes rrini pa bukë se hamë titullin

Pedagogu Ndriçim Mehmeti ironizoi në një intervistë për “Review” në Euronews Albania sistemin arsimor. Ai kujtoi se pritej rritje e madhe nga kuotat e mbrojtura,...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×