English

Digjitalizimi i bankave, a jemi gati? Eksperti: Do ketë transparencë më të madhe

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i ekonomisë Eduart Gjokutaj ishte këtë të enjte i ftuar në Euronews Albania ku foli për vendimin për digjitalizimin e bankave dhe pagesave me karta.

- Advertisement -

Ai tha se nëpërmjet këtij sistemi transparenca mund të jetë më e madhe dhe mund të kontrollohet më lehtë evazioni fiskal

“Nëpërmjet sistemit bankar natyrshëm që kontrollohet më mirë për një transparencë më të madhe.

Në këtë kuptim menaxhohet edhe sistemi i pagesave në tërësi duke pasur një transparencë dhe një gjurmim më të mirë të evazionit, gjurmim më të mirë të rrjedhës së parave dhe instrumentave të tjera të cilat e dëmtojnë sigurinë e vendit.

Nga ana tjetër ajo ndihmon edhe më mirë në qarkullimin e shpejtë të transaksioneve të qytetarëve”,-tha Gjokutaj.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?