“Dikur pinim kafe bashkë”, Çani-Alibeajt: Më çudite me ambicien për t’u bërë kryetar

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari Arian Çani i ftuar në emisionin “Now” në Euronews Albania tha se me Enkelejd Alibeajn ka vite që njihet e se dikur pinin kafe bashkë, por nuk e kishte kuptuar ndonjëherë ambicien e tij për t’u bërë kryetar i Partisë Demokratike.

Ai e pyeti kreun e komanduar të PD, nëse këtë ambicie ai e ka pasur gjithnjë pasi në momentin  kur kjo gjë u vu re, Çani thotë se është habitur.

Alibeaj nga ana tjetër tha se nuk bëhej fjalë për ambicie personale për poste, por sipas tij, bëhej fjalë për ruajtjen e identitetit të Partisë Demokratike. Gjithashtu ai tha se edhe para 10 viteve kur ata pinin kafe bashkë, ka pasur rezervat e tij ndaj mënyrës se si drejtohej e djathta.

- Advertisement -

Pjesë nga biseda:

Arian Çani: Unë dua t’i them Alibeajt sot, me Alibeajn kemi vite që njihemi, se ka pasur ca kohë që ne rrinim shumë shpesh në një kafe të Tiranës dhe bënim biseda pa fund. Kur doli për herë të parë, këtë po ia them në sy, papritur pash që Enkelejdi shpërtheu politikisht nga zinxhirët dhe doli në një pozicion krejt tjetër, u çudita. Enkelejdi që unë kisha njohur ishte komplet tjetër! Si ka mundësi që rrinim kaq shumë dhen nuk ia kam parë këtë ambicie. Tani të pyes e ke mbajtur të fshehtë këtë ambicie për të qenë kryetari i Partisë Demokratike? Njerëzit që janë kafshë politike e tregojnë para se të mbërrijnë, Enkelejdin, s’e kam parë dot. Çfarë metamorfoze i ka ndodhur këtij personazhi?

Enkelejd Alibeaj: Ka qenë para 2013 koha kur takoheshim dhe unë kam qenë deputet në mandatin e dytë të deputetit të partisë demokratike dhe unë kam pasur vërejtjet e mia që në atë kohë. Kjo nuk është çështje e ambicies sime individuale, por në situata të vështira, rruga e vetme e Partisë Demokratike duhet të ishte të ruante identitetin e saj pro amerikanizmit dhe të distancohej nga të gjitha simptomat, hijet e korrupsionit që mbante me vete.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Shpërthejnë” grevat e përgjithshme, shtetet arabe solidarizohen me Gazën

Punëtorë, biznese dhe institucione janë duke marrë pjesë në një grevë të përgjithshme të hënën, në disa vende arabe, për të shprehur solidaritet me...

Girona drejt titullit kampion i dimrit në Spanjë, “leksion” Barcelonës në transfertë

Girona është padyshim surpriza më e bukur e këtij sezoni në kampionatin spanjoll. Skuadra e Michel u rikthye në krye të tabelës së klasifikimit...

“Kjo është farsë-komedi”, mbështetësi i Belerit: Drejtësia të marrë parasysh faktet

Dhjetëra qytetarë janë mbledhur këtë të hënë para GJKKO, ku pritet të mbahet seanca gjyqësore për të dhënë vendimin nëse Fredi Beleri do të...

TË FUNDIT

“Shpërthejnë” grevat e përgjithshme, shtetet arabe solidarizohen me Gazën

Punëtorë, biznese dhe institucione janë duke marrë pjesë në një grevë të përgjithshme të hënën, në disa vende arabe, për të shprehur solidaritet me...

Girona drejt titullit kampion i dimrit në Spanjë, “leksion” Barcelonës në transfertë

Girona është padyshim surpriza më e bukur e këtij sezoni në kampionatin spanjoll. Skuadra e Michel u rikthye në krye të tabelës së klasifikimit...

“Kjo është farsë-komedi”, mbështetësi i Belerit: Drejtësia të marrë parasysh faktet

Dhjetëra qytetarë janë mbledhur këtë të hënë para GJKKO, ku pritet të mbahet seanca gjyqësore për të dhënë vendimin nëse Fredi Beleri do të...

76-vjetori i ndarjes nga jeta të Asdrenit, poeti i i himnit kombëtar

Më 11 dhjetor të vitit 1947 u nda nga jeta në Bukuresht, Aleks Stavre Drenova, i njohur si Asdreni. Emri artistik Asdreni përdorej nga vetë...

Samiti i BE-Ballkani Perëndimor, çfarë pritet të ndodhë në Bruksel më 13 dhjetor

Liderët e Bashkimit Europian dhe Ballkanit Perëndimor do të takohen të mërkurën e 13 dhjetorit në Bruksel. Në fokus të këtij takimi pritet të jenë...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×