English

Dita Botërore e Parkinsonit, sa vuajnë shqiptarët nga kjo sëmundje

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Parkinsoni është një çrregullim neurodegenerativ dhe prek kryesisht lëvizjen, por gjithashtu mund të sjellë ndryshime të tjera në trup dhe mendje.

- Advertisement -

Disa nga simptomat janë:

Dridhjet: dridhjet e padëshiruar të duarve, krahëve, këmbëve, fytyrës. Këto dridhje shfaqen zakonisht kur personi është i qetë dhe zvogëlohen gjatë lëvizjes.

Ngadalësimi i lëvizjes: Vështirësi në nisjen e lëvizjeve dhe shtangtim.

Rigiditeti: Muskujt ndihen të ngurtësuar dhe lëvizja është e vështirë.

Padijetësia posturale: Probleme me ekuilibrin dhe koordinimin, që çojnë në vështirësi në ruajtjen e qëndrimit dhe rrezik më të lartë për tu rrëzuar.

Vështirësi në nisjen e lëvizjeve: Probleme në fillimin dhe ruajtjen e lëvizjeve. Veprimet e thjeshta si ecja ose ngritja nga karrigia mund të jenë sfiduese.

Ngërçi: Epizoda të shkurtra ku personi e ka të pamundur të lëvizë. Kjo ndodh më shpesh gjatë fillimit të ecjes ose në hapësira të ngushta.

Shkrimi i vogël: Shkrimi që bëhet gjithnjë e më i vogël dhe i vështirë për shkak të problemeve në kontrollin motorik.

Simptomat jo-motorike: Parkinsoni shpesh shoqërohet edhe me ndryshime jo-motorike, si probleme kognitive (vështirësi me kujtesën dhe konsentrimin), çrregullime të humorit (depresioni dhe ankthi), tronditje gjumi, lodhje, kapsllëk, humbje të nuhatjes (anosmia) dhe vështirësi me të folurën dhe gëlltitjen.

Është e rëndësishme të kuptojmë se jo të gjithë ata që vuajnë nga Parkinsoni përjetojnë të gjitha këto simptoma, dhe simptomat mund të ndryshojnë nga personi në person. Nëse ju ose dikush që njihni po përjetoni simptoma të ngjashme na kontaktoni për të kryer ekzaminimet e duhura.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?