Ekskluzive | Romano Prodi: Ballkani Perëndimor të integrohet sa më shpejt në BE

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-presidenti i Komisionit Europian dhe ish-kryeministri i Italisë, Romano Prodi deklaroi se vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të anëtarësohen sa më shpejt në Bashkimin Evropian dhe procesi nuk duhet të vijojë të zvarritet.

Në një intervistë ekskluzive për Euronews Albania, Prodi u shpreh se kur ai kishte drejtimin e Komisionit Europian, unioni u zgjerua me 10 shtete njëkohësisht.

“Nëse doni të dini mendimin tim, jam shumë i inatosur. Sepse vendime të tilla historike duhet të merren shpejt dhe të jepet mesazhi që ka miqësi mes dy palëve dhe më pas të shkohet përpara.

- Advertisement -

Kur unë isha në drejtimin e KE ne e zgjeruam BE me 10 vende njëherësh. Kishte nga ata që nuk ishim me të njëjtin progres, por historian a thoshte që nëse nuk vepronim në atë moment Europa do të shkonte më keq”, theksoi ai.

Se kur do të përfundojë procesi i integrimit, Prodi tha se:”Këtë nuk di ta them, por duhet të përfundojë sa më shpejt të jetë e mundur. Kur u zgjat hapja e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, u mërzita shumë.”

Sipas tij, integrimi ka të bëjë vetë me Bashkimin Evropian dhe jo për t’i dhënë një mesazh presidentit rus, Vladimir Putin.

“Problemi nuk është një çështje e sigurisë apo NATO, por po flasim për Bashkimin Evropian. Kjo është pikëpamja ime dhe këtu nuk ka të bëj as Putin e askush tjetër, pasi unë e konsideroj Shqipërinë dhe vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor si pjesë të Bashkimit Evropian dhe pikë”, deklaroi Prodi.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Biznesi francez në Shqipëri rrit investimet, 433 kompani aktive në Shqipëri

Prezenca e investimeve franceze në vendin tonë ka patur një trend rritës përgjatë viteve 2018-2022. Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë, në fund...

“Keq e ka Vuçiç”, Hila analizon çfarë po ndodh në Veri: Fitore në terren për Kosovën

Analisti Dritan Hila tha në një intervistë për Euronews Albania se ngjarja e rëndë e ndodhur 1 ditë më parë në Kosovës me vrasjen...

Kremlini nuk e dënon vrasjen e policit të Kosovës: Po vëzhgojmë nga afër “Veriun”

Kremlini ka thënë të hënën se është duke e vëzhguar nga afër gjendjen në veri të Kosovës, por nuk e dënoi sulmin vdekjeprurës të...

TË FUNDIT

Biznesi francez në Shqipëri rrit investimet, 433 kompani aktive në Shqipëri

Prezenca e investimeve franceze në vendin tonë ka patur një trend rritës përgjatë viteve 2018-2022. Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë, në fund...

“Keq e ka Vuçiç”, Hila analizon çfarë po ndodh në Veri: Fitore në terren për Kosovën

Analisti Dritan Hila tha në një intervistë për Euronews Albania se ngjarja e rëndë e ndodhur 1 ditë më parë në Kosovës me vrasjen...

Kremlini nuk e dënon vrasjen e policit të Kosovës: Po vëzhgojmë nga afër “Veriun”

Kremlini ka thënë të hënën se është duke e vëzhguar nga afër gjendjen në veri të Kosovës, por nuk e dënoi sulmin vdekjeprurës të...

“Të vdesësh për atdhe, si të rilindësh përsëri”- Jetëshkrim i policit hero në Kosovë

“Të vdesësh për atdhe, është si të rilindësh përsëri”, me këtë shprehje do ta kujtojë Kosova Afrim Bunjakun, policin që mbeti i vrarë në...

OMONIA pretendime për parregullsi me censin: Po i bëhet presion minoritetit

Bashkimi Demokratik i Minoritetit Etnik Grek, OMONIA ka denoncuar ato që i cilëson shkelje të të drejtave të minoritetit nga anketuesit e censit në...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×