English

Eksperti: Koalicioni serbo-rus në Malin e Zi rrezik për Ballkanin, planet e Moskës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dritan Hoti, pedagog për Marrëdhëniet Ndërkombëtare tha në emisionin Now në Euronews Albania se koalicioni serbo-rus paraqet rrezik për Ballkanin.

- Advertisement -

Sipas tij, situata në Ballkan duke u nisur nga dy tiparet kryesore, kisha, solidariteti etnik do të varet dhe nga pozitat e Rusisë kur të përfundojë konflikti në Ukrainë, si do dalë Rusia.

“Situata në Malin e Zi është shumë e dyzuar dhe ky koalicion qeverisës reflekton traditën si është sendërtuar nacionalizmi te vendet sllavo-ortodokse dhe me tentativa për të vazhduar për të qenë pjesë  e NATO dhe BE. Situata në Ballkan, duke u nisur nga dy tiparet kryesore, kisha, solidariteti etnik do të varet dhe nga pozitat e Rusisë kur të përfundojë konflikti në Ukrainë, si do dalë Rusia. Nëse Rusia del të mbajë 18 për qind, kjo do të shihet si lloj triumfi në  botën sllave dhe do të inkurajojë më shumë tendencat arkaike”, tha eksperti.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?