Gjinekologia: Djemtë nuk pranojnë të përdorin mjete mbrojtëse gjatë seksit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjinekologia Meral Yzeiri Ferati tha në një intervistë për “Goodmorning Albanians” në Euronews Albania se ka të rinj që nuk janë në dijeni për masat mbrojtëse që duhen përdorur gjatë akteve seksuale.

Ajo tregoi se ka edhe nga ata që mund të jenë në dijeni, por nuk janë mjaftueshëm të informuar për përdorimin e tyre.

“Nga ajo që kam dëgjuar, jo se kanë lexuar apo se kanë marrë një mendim profesional, por thjesht kanë paragjykime. Për shembull, për kontranceptivët që merren nga goja nga vajzat dhe djemtë, këta të fundit zakonisht nuk e pranojnë,” – u shpreh gjinekologia.

- Advertisement -

Shkalla e shtatzënisë së paplanifikuar tek adoleshentët në Maqedoninë e Veriut është 11% dhe është një nga më të lartat në Evropë. Për më tepër, shkalla e lindjeve te të miturat është 15.7 në 1000, që është pothuajse tre herë më e lartë sesa mesatarja prej 6 në 1000 lindje për vendet e Bashkimit Evropian.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Tërmeti godet Turqinë, epiqendra e njejtë me tragjedinë e 6 shkurtit

Një tërmet me magnitudë 4.6 ballë të shkallës Rihter u regjistrua në provincën Kahramanmaraş në Turqinë juglindore këtë të shtunë. Sipas një njoftimi nga autoriteti...

Berlini nuk redukton makinat, ngec “lëvizja ekologjike”. Shkak presioni nga…

Berlini njihet si një nga kryeqytetet me transportin më ekologjik në Europë, por këtë vit ka ngadalësuar procesin që synon dekurajimin e qytetarëve për...

Bie nga biçikleta, dërgohet me urgjencë te “Trauma” 15-vjeçari

Një 15-vjeçar në qytetin e Bulqizës ka marrë dëmtime të shumta trupore pas rrëzimit me biçikletë në vendin e quajtur “Pishat”. Sipas informacioneve paraprake i...

TË FUNDIT

Tërmeti godet Turqinë, epiqendra e njejtë me tragjedinë e 6 shkurtit

Një tërmet me magnitudë 4.6 ballë të shkallës Rihter u regjistrua në provincën Kahramanmaraş në Turqinë juglindore këtë të shtunë. Sipas një njoftimi nga autoriteti...

Berlini nuk redukton makinat, ngec “lëvizja ekologjike”. Shkak presioni nga…

Berlini njihet si një nga kryeqytetet me transportin më ekologjik në Europë, por këtë vit ka ngadalësuar procesin që synon dekurajimin e qytetarëve për...

Bie nga biçikleta, dërgohet me urgjencë te “Trauma” 15-vjeçari

Një 15-vjeçar në qytetin e Bulqizës ka marrë dëmtime të shumta trupore pas rrëzimit me biçikletë në vendin e quajtur “Pishat”. Sipas informacioneve paraprake i...

Ç’regjistrimi i shqiptarëve në Preshevë| Kamberi: Një ekip i BE të nisë hetimet

Kryetari i Këshillit për të Drejtat e Njeriut në Luginën e Preshevës, Belgzim Kamberi, përshëndeti fjalimin e presidentit Bajram Begaj në OKB, ku ngriti...

“Zelensky mos të ofendojë më kurrë polakët”- Ashpërsohet përplasja Ukrainë-Poloni

Në mospajtime e sipër lidhur me tregtinë për grurin, kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka shtuar kritikat ndaj presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, lidhur me...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×