English

Hapja e portave të HEC-ve përmbytën Shkodrën, thotë Bardh Spahia

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryebashkiaku i Shkodrës, Bardh Spahia deklaroi se gjatë mbrëmjes së djeshme janë hapur portat e hidrocentraleve, çka ka sjellë edhe përmbytje në shumë zona të këtij qarku.

- Advertisement -

Në një intervistë për Euronews Albania, Spahiu nënvizoi se ky fakt është pohuar nga vetë banorët.

Sipas tij, nuk ka pasur asnjë komunikim me drejtuesit e këtyre hidrocentraleve, teksa shtoi se banorët janë gjendur të papërgatitur.

“Vlen për t’u theksuar fakti, që shpejtësia në rritjen e nivelit të ujit na detyron të mendojmë se ka pasur shkaktar hapjen e menjëhershme të portave të Liqenit të Fierzës. Zero komunikim. Kemi pritur dhe është dashur kohë më parë të ishim informuar, si institucion i bashkisë, mbi situatën apo mbi parashikimet për hapjen e këtyre portave, në mënyrë që të kishim pasur mundësinë që në kohën e duhur të kishim lajmëruar banorët e këtyre zonave për të marrë masat e tyre, por edhe njëkohësisht të kishim pasur mundësinë, ne si institucion, që të kishim marrë masat tona për t’u ardhur në ndihmë qytetarëve.

Edhe nga informacionet e fundit që kemi, mbrëmë, gjatë gjithë natës janë hapur portat, ka pasur shkarkime masive, çka ka bërë që situata të përkeqësohet në mënyrë të konsiderueshme dhe shumë të shpejtë, duke i gjetur banorët të papërgatitur. Absolutisht hapja e digave, e thashë edhe më përpara, e thonë edhe banorët vetë”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×