Ish-Drejtoresha e Burgut të Grave: Gratë bëjnë burg për burrat e tyre

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-Drejtoresha e Burgut të Grave, Xhoi Jakaj thotë se ka pasur dhe ka raste, ku në institucionet e vuajtjes së dënimin, gratë vuajnë veprat penale për bashkëshortët apo të dashurit e tyre.

Në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, Jakaj u shpreh se bashkëshortët që janë në emigrim, u dërgojnë para grave të tyre, për t’i investuar në Shqipëri.

Jakaj nënvizoi se shumë vajza dhe gra janë përdoruese ose kultivuese të lëndëve narkotike dhe se bashkëshortët u thonë që të qëndrojnë në burg, pasi e kanë më të thjeshtë për t’i nxjerrë, nëse nuk e vuajnë vetë ata dënimin.

- Advertisement -

“Edhe unë kur kam qenë drejtuese, në përgjithësi, diskutoja me avokatë, por edhe me gjyqtarë e prokurorë që të jenë më fleksibël për gratë e dënuara, apo për gratë që janë në prag të marrjes së dënimit. Megjithatë, ata thonë se ligji është i barabartë për të gjithë. Duke qenë se burrat kanë emigruar shumë, dërgojnë një shumë të caktuar parash dhe i investojnë në emër të gruas, ose të motrës, mikeshës, qofshin para të ligjshme ose të paligjshme.

Dhe në kohën që isha unë drejtuese e institucionit, kishte shumë vajza dhe gra që ishin ose përdoruese ose kultivuese e hashashit, përdoreshin nga burrat ose të dashurit. Vazjat që kapeshin në atë periudhe me një sasi hashashi ose droge të çfarëdo lloji, i dashuri, ose bashkëshorti, ose i fejuari thoshte që rri aty brenda se të nxjerr më lehtë. Ka shumë gra në institucionin e vuajtjes së dënimit, që ato nuk e kanë veprën penale të tyre, vuajnë për dikë tjetër. Është kamuflazh dhe marrin fajin e burrit, të dashurit”, theksoi ajo.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Populli opozitar do të protestojë kundër padrejtësive”, Prençi: Ma thirr Çupin këtu

Ish-drejtori i emergjencave Shemsi Prençi, është shprehur se më 6 dhjetor populli do të ngrihet për të padrejtat që bëhen në vendin tonë. Në një...

‘Ervis Martinaj krijoi organizatë’, Poli Hoxha: Duhet ndjekur pasuria e tij

Gazetari Poli Hoxha deklaroi se duhet ndjekur pasuria e Ervis Marinajt, në mënyrë që të hidhet dritë në lidhje me zhdukjen e të shumëkërkuarit. Në...

Nesër mblidhet komiteti ndër parlamentar Shqipëri-BE për stabilizim-asocimin

Në datat 1 dhe 2 dhjetor do të mblidhet në Bruksel, Komiteti ndër-parlamentar Shqipëri-BE për Stabilizim-Asocimin. Në rendin e ditës së kësaj mbledhje do të...

TË FUNDIT

“Populli opozitar do të protestojë kundër padrejtësive”, Prençi: Ma thirr Çupin këtu

Ish-drejtori i emergjencave Shemsi Prençi, është shprehur se më 6 dhjetor populli do të ngrihet për të padrejtat që bëhen në vendin tonë. Në një...

‘Ervis Martinaj krijoi organizatë’, Poli Hoxha: Duhet ndjekur pasuria e tij

Gazetari Poli Hoxha deklaroi se duhet ndjekur pasuria e Ervis Marinajt, në mënyrë që të hidhet dritë në lidhje me zhdukjen e të shumëkërkuarit. Në...

Nesër mblidhet komiteti ndër parlamentar Shqipëri-BE për stabilizim-asocimin

Në datat 1 dhe 2 dhjetor do të mblidhet në Bruksel, Komiteti ndër-parlamentar Shqipëri-BE për Stabilizim-Asocimin. Në rendin e ditës së kësaj mbledhje do të...

Zhdukja e Vis Martinajt, Poli Hoxha: Disa gazetarë po i mëshojnë vrasjes së tij

Gazetari Poli Hoxha thotë se nuk ka asgjë të re në deklaratën e xhaxhait të Ervis Martinajt, i cili ka thënë se nipi i...

Bien nga banesa, vdes 85-vjeçarja në Tiranë dhe 68-vjeçarja në Korçë

Dy të moshuara kanë ndërruar jetë, në Tiranë e Korçë brenda pak minutash. Policia bën me dije se në Unazë të Re, dyshohet se është...Sondazh

Përmbytjet, a mendoni se duhet të shpallet Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore?
×