Kamala Harris viziton Poloninë dhe Rumaninë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zëvendës presidentja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës Kamala Harris viziton sot Poloninë për të diskutuar me zyrtarët e këtij shteti pushtimin rus në Ukrainë dhe ndikimin që ka lufta në këtë rajon.

Gjatë udhëtimit të saj nga 9 deri më 11 mars, Harris do të vizitojë edhe Rumaninë – shtet anëtar të NATO-s.

Shtëpia e Bardhë ka thënë se agjenda e zonjës Harris në Varshavë dhe Bukuresht pritet të fokusohet në ndihmën ekonomike, humanitare dhe asaj të sigurisë për Ukrainën.

- Advertisement -

Shtetet e Bashkuara kanë rritur më shumë se dyfish prezencën ushtarake në Poloni – 9,000 trupa në total – javëve të fundit.

Një ditë më parë Polonia njoftoi se është gati për të transferuar menjëherë të gjithë avionët e saj MiG-29 qeverisë amerikane pa asnjë pagesë.

Transferimi do të bëhet me qëllim që avionët të shkojnë në ndihmë të forcës ajrore të Ukrainës që po lufton me pushtimin rus.

Qeveria e Polonisë i ka kërkuar vendeve të tjera të NATO-s që kanë avionë MiG-29 që të bëjnë të njëjtën gjë.

Lëvizja vjen pas disa javë negociata në Londër mes kryeministrit polak dhe Boris Johnson.

Me këtë marrëveshje, Ukraina do të marrë 28 avionë të modelit MiG-29, të prodhuar në Rusi, kurse Polonia do të përfitojë nga SHBA avionë të rinj F-16.

LEXONI GJITHASHTU: 

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Serbia njeh së shpejti Kosovën!” Ja kur arrihet marrëveshja përfundimtare

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk e sheh të nevojshëm krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe, por është i gatshëm për të...

Vrasja e të riut me ngjyrë nga policia rikthen protestat në SHBA

Një ditë pasi autoritetet e Memfisit publikuan videon që implikon katër oficerë policie në rrahjen brutale të një djali me ngjyrë Tire Nichols, valët e...

Donald Trump nis fushatën, mohon humbjen në 2020: Jam presidenti që mund të fitojë

Njoftimi i Donald Trump se ai do të kandidojë për president të SHBA-së në vitin 2024 nuk ishte vetëm një dëshirë apo një dredhi...

TË FUNDIT

“Serbia njeh së shpejti Kosovën!” Ja kur arrihet marrëveshja përfundimtare

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk e sheh të nevojshëm krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe, por është i gatshëm për të...

Vrasja e të riut me ngjyrë nga policia rikthen protestat në SHBA

Një ditë pasi autoritetet e Memfisit publikuan videon që implikon katër oficerë policie në rrahjen brutale të një djali me ngjyrë Tire Nichols, valët e...

Donald Trump nis fushatën, mohon humbjen në 2020: Jam presidenti që mund të fitojë

Njoftimi i Donald Trump se ai do të kandidojë për president të SHBA-së në vitin 2024 nuk ishte vetëm një dëshirë apo një dredhi...

Izrael, protesta kundër ndryshimeve që mund të dobësojnë sistemin gjyqësor

Për të katërtën javë rresht, dhjetëra mijëra izraelitë protestuan në të gjithë vendin kundër qeverisë. Demonstruesit mbanin në duar flamuj dhe brohorisnin "Jo diktaturës" dhe "Duam demokraci". Protesta...

“McGonigal”, NYT: S’ka tregues për lidhje me rusët, në pikëpyetje akuza e 225 mijë $

Media prestigjioze amerikane, New York Times në një artikull të publikuar së fundmi, shkruan se nuk ka asnjë tregues që të provojë se ish-zyrtari i...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×