“Kërcënim që mund të kenë të njëjtin fat”, Spahiu: Clinton krahasoi Kurtin me Arafatin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se gjatë vizitës së tij në Shqipëri, Bill Clinton dha shumë mesazhe ndër to edhe një për Albin Kurtin.

Ai i kujtoi kryeministrit të Kosovës marrëveshjen Palestinë-Izrael më Arafatin, duke e konsideruar Albin Kurtin një Arafat që nuk mban fjalën dhe që gënjen.

“Kur Bill Clinton i ofroi një marrëveshje, më të mirën e mundshme, Jaser Arafatit për Palestinën, së bashku me Barakun e Izraelit, u pranua marrëveshja, u nënshkrua. Ndonëse ishte më e mira e mundshme dhe kërcënohej kryeministri i Izraelit me vrasje, Jaser Arafati mashtroi dhe lëvizi nga marrëveshja. Në fund Bill Clinton tha ‘sa të jesh gjallë, një marrëveshje më të mirë se kjo nuk do të marrësh’ dhe nga ajo ditë Palestinës, çdo marrëveshje që iu ofrua ishte më e keqe se ajo që doli fjala dhe gënjeu Arafatin.

- Advertisement -

Mesazhi i Bill Clinton ishte i qartë. Nëse nuk pranon planin franko-gjerman, çdo plan tjetër i Amerikës dhe i Europës do të jetë më i keq se projekti franko-gjerman. Kjo do të thotë se një projekt më i keq rrezikon që serbët të marrin autonomi dhe të vendosin Republikën Srpska në mes të Kosovës,” – u shpreh Spahiu.

Për të ndjekur kanalin e youtube të Euronews Albania KLIKO KËTU! 

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

TË FUNDIT

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×