Kurti non-grata? Ngjela: Kur të flasë Uashingtoni do e besoj, SHBA pranoi zgjedhjet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Avokati Spartak Ngjela ishte i ftuar në Euronews Albania këtë të premte për të folur rreth situatës në Kosovë dhe draft-statusit për Asociacionin të propozuar nga Rama.

Ngjela tha se Rama nuk është mbret, dhe nuk ka kuptim të propozoj një draft-status te presidenti i Francës, pasi vetë Franca asnjëherë nuk ka qenë pro trojeve shqiptare. Më tej Ngjela tha se është SHBA-ja ajo ku duhet të mbështetemi pasi ajo na e dha Kosovës e madje edhe në këtë situatë të tensionuar Kosovë-Serbi ajo i pranoi e para zgjedhjet në veri.

“SHBA ishte e para që pranoi zgjedhjet e komunave të veriut, kjo është “thembra e Akilit”. Pastaj se në çfarë godine do qëndrojnë është çështje tjetër. Kurti kishte të drejtë sepse serbët u tërhoqën nga zgjedhjet dhe hoqën të gjithë strukturën administrative”,–tha avokati.

- Advertisement -

I pyetur nëse mendon se Kurti mund të shpallet non grata nga SHBA, Ngjela tha se këto janë lajme të rreme dhe se një gjë të tillë mund ta besojë vetëm nëse e dëgjon  nga Uashingtoni.

“Kush e ka thënë këtë? Informacionet e Beogradit që vijnë këtu me tellallët e tyre. Nuk po përmend emra, po ka shumë analistë që dalin nëpër media dhe paguhen o nga Moska, o nga Beogradi. Unë nuk merrem fare me ta, kur të flasë Uashingtoni atëherë do flasim edhe bashkë”,-tha për Euronews Albania Spartak Ngjela.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Drejtori i CIA-s shkon në Katar, bisedime mbi luftën Hamas-Izrael dhe pengjet

Presidenti amerikan Joe Biden ka dërguar një nga zyrtarët e tij më të besuar dhe me ndikim në Lindjen e Mesme me shpresën për...

Papa Françesku në gjendje jo të mirë shëndetësore, anulon udhëtimin për COP28

Papa Françesku ndërpreu fjalimin e tij në një ngjarje publike këtë të mërkurë, një ditë pasi ai anuloi një udhëtim në samitin e klimës...

Flet autori i këngës për Kombëtaren: S’i e harrova Gjimshitin në tekst

“O sa mirë po t’rin shiriti kapiten Berat Gjimshiti” është një pjesë e tekstit të këngës për Kombëtaren Shqiptare, “Shqipëri e madhe”,  por kjo...

TË FUNDIT

Drejtori i CIA-s shkon në Katar, bisedime mbi luftën Hamas-Izrael dhe pengjet

Presidenti amerikan Joe Biden ka dërguar një nga zyrtarët e tij më të besuar dhe me ndikim në Lindjen e Mesme me shpresën për...

Papa Françesku në gjendje jo të mirë shëndetësore, anulon udhëtimin për COP28

Papa Françesku ndërpreu fjalimin e tij në një ngjarje publike këtë të mërkurë, një ditë pasi ai anuloi një udhëtim në samitin e klimës...

Flet autori i këngës për Kombëtaren: S’i e harrova Gjimshitin në tekst

“O sa mirë po t’rin shiriti kapiten Berat Gjimshiti” është një pjesë e tekstit të këngës për Kombëtaren Shqiptare, “Shqipëri e madhe”,  por kjo...

Suedia pret që Turqia të ratifikojë “brenda javësh” pranimin në NATO

Turqia i ka thënë Suedisë se pret që të ratifikojë brenda javësh pranimin e Stokholmit në aleancën ushtarake perëndimore të NATO-s, tha ministri i...

Dita e Çlirimit, Begaj uron shqiptarët: Nderim përjetë atyre që na dhuruan lirinë

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, ka uruar shqiptarët për ditën e Çlirimit të vendit nga pushtuesit nazi-fashistë. Përmes një reagimi në Facebook, Begaj shpreh nderim...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×