English

Kush do ta ngrejë euron? Kreu i Shoqatës së Eksportuesv: E ka në dorë vetëm BSH

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kreu i Shoqatës së Eksportuesve, Alban Zusi ka komentuar situatën e rënies së euros në vendin tonë.

- Advertisement -

Në një intervistë për Euronews Albania ai theksoi se vetëm Banka e Shqipërisë e ka në dorë zgjidhjen e situatës së rënies së euro.

Më tej ai nënvizoi se i kanë dhënë alternativat Bankës së Shqipërisë, por që kjo e fundit nuk ka marrë parasysh asgjë.

“Ne i kemi dhënë alternativat tona Bankës së Shqipërisë, prej të cilave kanë qenë praktika të njohura ndërkombëtare siç është fiksimi i kursit të euros, duke ndjekur dhe shembullin e Maqedonisë që prej disa vitesh ka një kurs stabël të euros. Kemi dhe vende si Zvicra e cila në periudha të caktuara, kur monedha e tyre vendase  ka filluar të fuqizohet në  limite që e bëjnë ekonominë jo konkurruese, vendosin limite që këmbimi nuk mund të shkojë më poshtë se një limit i caktuar.  Një alternativë e dytë ishte që ne ta kalonim monedhën nga lekë në euro. Ne i kemi dhënë këto dy alternativa por  Banka e Shqipërisë nuk ka marrë parasysh asnjërën”- tha ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?