English

Lajm i mirë nga Shkupi, pacienti zero del nga spitali. Mjeku: Të afërmit rezultuan negativë gjithë kohën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Edhe pse COVID-19 po shtrihet me shpejtësi në të gjithë Evropën, nga Maqedonia e Veriut vjen një lajm i mirë teksa pacientja 0, një 50-vjeçare e cila rezuloi me COVID-19 dy javë në parë pasi ishte kthyer nga Italia, është shëruar.

- Advertisement -

Mjeku Fadil Cani, në një lidhje ‘live’ nga Shkupi për Euronews Albania, sqaroin se pacientja është në gjendje të mirë shëndetësore dhe i rekomandohet që pas kësaj periudhe 2 javore të qëndrojë në vetizolim në shtëpi.

Ai tha se pacientja u trajtua me antivirotikë dhe me antibakteriale, pasi kishte komplikime të një pneumonie.

“Në terapinë e vendosur pacientja reagoi mirë dhe rezultoi që ajo të shërohet shumë shpejt dhe pas trajtimit 2-javor në terapi intensive, gjendja u përmirësua. Pas 2 testimeve të njëpasnjëshme pacientja rezultoi negative me COVID-19”, – tha mjeku.

Por çudia më e madhe në rastin e Maqedonisë është fakti se të afërmit e pacientes, që kanë qëndruar pranë saj vazhdimisht, dhe pasagjerët që kishin udhëtuar me të nga Italia, kanë rezultuar negativë me COVID-19.

Mund të lexoni gjithashtu:

 

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?