“Luftoja me të pamundurën”, flet e ëma e 23-vjeçarit me sindromën Down

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mirela Troka, e ëma e Gersi Trokës, kampionit të notit me sindromën Down, ka treguar për vështirësitë që ka kaluar për trajtimin e kësaj sëmundjeje të djalit të saj.

Në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, Mirela tha se fillimi ishte mjaft i vështirë, pasi 23 vite më parë, kur u lind Gersi, nuk kishte informacione të shumta për sindromën Down.

Mirela shtoi se ajo ka luftuar me veten e saj dhe donte të bënte të pamundurën që Gersi të zhvillohej.

- Advertisement -

“Filllimet kanë qenë të vështira. Nuk kishim informacion sesi trajtohen personat me sindromën Down, kemi bërë me ndihmën e familjes. Kemi studiuar çdo gjë, çfarë  mund të bëhet më mirë. Pak e vështirë, bëhet fjalë 23 vite më parë.

Ishte e vështirë,në ato kohëra nuk ka pasur këtë zhvillim për mënyrën e trajtimit të personave me sindromën Down. Luftoja me veten time dhe thoja që do bëja të pamundurën që Gersi të arrinte zhvillimin e tij”, theksoi ajo.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Roboti vendos mitrën në trupin e nënës, gjinekologia: Hera e parë që nuk e bën mjeku

Elinda Gjata, gjinekologe është shprehur se hera e parë që një fëmijë ka lindur me uterus të implantuar ka qenë në vitin 2014. I ftuar...

Dy të vrarë si pasojë e të shtënave në një ceremoni diplomimi në Virxhinia

Dy njerëz janë vrarë dhe pesë të tjerë janë plagosur si pasojë e të shtënave me armë zjarri në një ceremoni diplomimi në Riçmond...

Inxhinieri biomjekësor: Brenda 5 viteve do lindë fëmija i parë nga mitra artificiale

Emand Mertenika, inxhinieri biomjekësor, tha për “Good Morning Albanians” se brenda 5 viteve do bëhet e mundur që një fëmijë të krijohet jashtë trupit...

TË FUNDIT

Roboti vendos mitrën në trupin e nënës, gjinekologia: Hera e parë që nuk e bën mjeku

Elinda Gjata, gjinekologe është shprehur se hera e parë që një fëmijë ka lindur me uterus të implantuar ka qenë në vitin 2014. I ftuar...

Dy të vrarë si pasojë e të shtënave në një ceremoni diplomimi në Virxhinia

Dy njerëz janë vrarë dhe pesë të tjerë janë plagosur si pasojë e të shtënave me armë zjarri në një ceremoni diplomimi në Riçmond...

Inxhinieri biomjekësor: Brenda 5 viteve do lindë fëmija i parë nga mitra artificiale

Emand Mertenika, inxhinieri biomjekësor, tha për “Good Morning Albanians” se brenda 5 viteve do bëhet e mundur që një fëmijë të krijohet jashtë trupit...

Pas shkatërrimit të digës nga Rusia, evakuohen banorët nga Hersoni

Ukraina e ka akuzuar Rusinë se e ka sulmuar një digë të madhe në lumin Dnjepër në rajonin e Hersonit të pushtuar nga Rusia. Pas...

Tymi i zjarreve pyjore të Kanadasë rrezikon shëndetin e miliona njerëzve

Autoritetet kanë lëshuar paralajmërime për nivele të rrezikshme të ndotjes së ajrit në Amerikën Veriore, për shkak të zjarreve pyjore në Kanada. Tymi prej zjarreve...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×