Mbesa e Reshat Bardhit rrëfen mrekullitë: Babi po vdiste, e ngriti me 3 këndime

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Me rastin e Sulltan Nevruzit, e ftuar në studion e emisionit “Goodmorning Albanians” në Euronews, ishte e ftuar Kimete Qosja, mbesa e Baba Reshat Bardhi, e cila rrëfeu disa nga historitë e mrekullive të bëra prej gjyshit të saj.

Qosja zbuloi se njëra prej mrekullive ishte shpëtimi i babait të saj, Ademit, kur po linte amanetet në shtratin e vdekjes.

Ajo tha se Baba Reshati i këndoi tre herë dhe i ati u çua nga krevati.

- Advertisement -

“Edhe për ndërrimin e jetës së babit, babain e doja shumë dhe në mëngjes kur po jepte amanetet, marrë babai Reshatin dhe e njoftova. Ai erdhi shumë shpejt për 5 minuta dhe babai ishte shumë rëndë. Ai me tre këndime e ngriti. I këndoi herën e parë, ai nuk u përmend. I këndoi herën e dytë, ai lëvizi dorën dhe i këndoi herën e tretë dhe babai u ngrit. I tha “hajde Adem se do vjelim rrushin të bëjmë rakinë, a të mjaftojnë dhe 10 vite jetë””, tha ajo.

Gjithashtu ajo rrëfeu dhe një episod tjetër kur ishte 18-vjeçe me Baba Reshatin, të cilin po ashtu e cilësoi si mrekulli.

“Ai vërtetë ishte njeri i madh dhe nuk kemi ditur të kërkonim prej atij. Mund të jepte urata nga më të fuqishmet.

Para se të hapej teqeja shkoja në shtëpinë e tij dhe e ndihmoja, pasi ishte vetëm gjyshja. Mbaj mend njëherë që kisha gatuar unë, duhet të kem qenë 18-vjeçe, 50-vite para, baba Reshati ishte aty dhe po pinte një got raki. Të them të drejtën edhe unë e pija rakinë se babai im bënte dhe pasi mbaroi gotën më tha shko mbushe këtë gotën nga dhoma tjetër. Atij nuk I kërkoja dot që të pija dhe unë. Unë vetë aty, isha te dhoma e tij e gjumit dhe thashë nuk po e kthej këtu se më duket sikur më shihnin dhe murret. Nuk e piva as në korridor, as në oborr se mos më shihte nga dritarja. E piva në korridorin e vogël kur po hyja në guzhinë. Kur ia çova ai më tha: “A të pëlqeu?”. Nuk e di nga e kuptoi, se nuk mund të më shihte, kjo për mua ishte një mrekulli”, tha ajo.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ç’regjistrimi i shqiptarëve në Preshevë| Kamberi: Një ekip i BE të nisë hetimet

Kryetari i Këshillit për të Drejtat e Njeriut në Luginën e Preshevës, Belgzim Kamberi, përshëndeti fjalimin e presidentit Bajram Begaj në OKB, ku ngriti...

“Zelensky mos të ofendojë më kurrë polakët”- Ashpërsohet përplasja Ukrainë-Poloni

Në mospajtime e sipër lidhur me tregtinë për grurin, kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka shtuar kritikat ndaj presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, lidhur me...

Ukraina valë raketash mbi flotën ruse në Detin e Zi, goditet baza në Krime

Ukraina kreu të premten një sulm me raketa ndaj bazës kryesore të flotës ruse në detin e Zi. Video dhe foto të publikuara treguan re...

TË FUNDIT

Ç’regjistrimi i shqiptarëve në Preshevë| Kamberi: Një ekip i BE të nisë hetimet

Kryetari i Këshillit për të Drejtat e Njeriut në Luginën e Preshevës, Belgzim Kamberi, përshëndeti fjalimin e presidentit Bajram Begaj në OKB, ku ngriti...

“Zelensky mos të ofendojë më kurrë polakët”- Ashpërsohet përplasja Ukrainë-Poloni

Në mospajtime e sipër lidhur me tregtinë për grurin, kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka shtuar kritikat ndaj presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, lidhur me...

Ukraina valë raketash mbi flotën ruse në Detin e Zi, goditet baza në Krime

Ukraina kreu të premten një sulm me raketa ndaj bazës kryesore të flotës ruse në detin e Zi. Video dhe foto të publikuara treguan re...

“CIA të nisë hetimet”- Deputeti i PDK: Ka sinkronizim Kurti-Vuçiç- BE për dialogun

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha, ishte i ftuar këtë të shtunë në Euronews Albania, ku foli në lidhje me dështimin e...

“Dritani i shërbeu kombit”, Dilaver Goxhaj: Im bir nuk kërkon mëshirë, por drejtësi

Babai i Dritan Goxhaj, ish-gjenerali Dilaver Goxhaj tha na një intervistë për Euronews Albania se djali i tij i cili ka luftuar në dy...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×