English

Mjeku: Jo gjithë gratë e kanë ciklin me dhimbje, kush duhet përjashtuar nga ‘leja’

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mjeku Oljan Cala tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se jo të gjitha gratë duhet të marrin leje kur ju vijnë menstruacionet.

- Advertisement -

Sipas tij nuk janë dhimbje aq të padurueshme sa për të lënë punën ato ditë cikli dhe në këto ritme mund të vijë një ditë që dhe burrat të kërkojnë ditë pushimi për suport emocional.

“Shumica e personave të gjinisë femërore nuk e kanë aq problem ardhjen e menstruacioneve. Unë shtroj një pyetje. Personat që nuk kanë asnjë shqetësim gjatë ardhjes së ciklit menstrual pse duhet ta përfitojnë këtë ditë pushim? E dyta, dikur merrnin leje lindje vetëm nënat, tashmë marrin dhe baballarët. Mund të pretendojnë dhe meshkujt të marrin një ditë pushimi për suport emocional ndaj pacienteve? Atëherë bëjmë dhe ditën e premte pushim dhe jemi në rregull,” – u shpreh mjeku.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×